6 علامت پاره شدن تسمه تایم و دلایل خرابی این قطعه مهم!

 • 23 اسفند 1400
 • بدون دیدگاه
6 علامت پاره شدن تسمه تایم و دلایل خرابی این قطعه

پاره شدن تسمه تایم از ناگوارترین اتفاقاتی است که به راحتی سیستم وسیله نقلیه شما را مختل میکند. تصور کنید که در حال رانندگی هستید و ناگهان خودروی شما از حرکت می ایستد. در چنین شرایطی، یکی از مواردی که حتما باید به آن شک کنید، سلامتی این  قطعه است. با ایجاد خرابی از جمله پاره شدن تسمه تایم، نه تنها خود این قطعه، بلکه بسیاری از قطعات مرتبط با آن دچار آسیب دیدگی جدی می شوند. 

هدف اصلی تسمه تایم  تنظیم زمان بندی سوپاپ ها در موتور خودرو و اتصال میل بادامک به میل لنگ است.  این قطعه اهمیت بسیار زیادی در عملکرد صحیح موتور خودرو دارد. در صورت آشنایی بیشتر با  تسمه از نوع تایمینگ می توانید مقاله مربوطه در سایت را مطالعه بفرمایید.

 اهمیت تسمه از نوع تایمینگ در طول عمر آن است. گاهی با وجود آن که زمان تعویض تسمه تایم خودرو فرا نرسیده است، تحت شرایطی مجبور به تعویض آن می شویم. مجموعه این  شرایط را تحت عنوان پاره شدن تسمه تایم در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم

علائم پاره شدن تسمه تایم

تسمه تایم ممکن است بدون هیچ علامت قبلی از کار بیفتد. در نتیجه اگر پایان طول عمر این قطعه برای خودروی شما نزدیک است، توصیه می‌شود هر چه سریع تر اقدام به تعویض آن کنید. ناگفته نماند که گاهی خودرو به شما هشدارهایی در این رابطه با فرسوده شدن آن می دهد. در صورتی که به این علائم توجه ای نداشته باشید؛ شاهد پاره شدن تسمه تایم خواهیم بود. علائم پاره شدن تسمه تایم به صورت زیر است:

 •  خاموش شدن موتور خودرو:

از آنجایی که تسمه تایم مسئول حفظ زمان بندی دقیق عملکرد موتور خودرو است، با شروع  فرآیند خراب شدن  و در نهایت پاره شدن تسمه تایم ، زمان بندی موتور شما دچار مشکل می شود. این امر  می تواند  خرابی جدی  در موتور ایجاد کند.

از آنجایی که این نوع از تسمه نمی تواند میل بادامک و میل لنگ را دقیقاً همانطور که باید هماهنگ کند، خطر باز و بسته شدن سوپاپ شما در زمان نامناسب یا تزریق سوخت توسط پمپ بنزین به داخل محفظه در زمان نامناسب، وجود دارد. این  امر می تواند باعث شود جرقه در زمان اشتباه  رخ داده یا اصلاً اتفاق نیفتد. توجه داشته باشید که آتش سوزی مداوم موتور می‌تواند منجر به آسیب به موتور شما شود.

 • مشکل در استارت زدن خودرو:

این مورد دلایل بسیاری دارد اما اغلب به این دلیل رخ می‌دهد که عملکرد موتور خودرو در زمان شعله ور شدن به درستی انجام نشود.                        

 •  لرزش های شدید:

این مشکلی است که می تواند به دلایل مختلفی در  خودرو شما رخ دهد، اما تسمه تایم  می تواند  یکی از این عوامل باشد. هنگامی که ماشین خود را روشن می کنید و موتور شروع به کار می کند و هنوز حرکت را شروع نکرده اید، این طور به نظر می رسد که موتور سختی زیادی را تحمل می کند(به اصطلاح ماشین زور می زند.).

ممکن است که بتوانید لرزش موتور را در کابین احساس کنید و قطعاً قبل از آن که با خطر پاره شدن تسمه تایم مواجه شوید، باید به آن توجه  کنید.

 • نشت روغن:

تحت شرایطی  ممکن است روغن از اطراف پوشش تسمه از  نوع تایمینگ شروع به نشت کند. هنگامی که این اتفاق بیافتد، می توانید روغن را در محل قرارگیری موتور ببینید. مشکلی که در مورد این قطعه و خطر فرسودگی و پاره شدن آن در این مورد،  وجود دارد این است که ممکن است روغن روی  تسمه  هم نشت کرده باشد.

این امر می تواند باعث فرسودگی بسیار سریعتر این قطعه شود. همچنین امکان جدا شدن دندانه ها از تسمه تایم وجود دارد که این امر عواقبی به دنبال دارد. به طور مثال دندانه ها می توانند  گردش درست روغن را مختل کنند، بنابراین خودرو شما  در معرض خطر گرم شدن بیش از حد موتور قرار می‌گیرد و موجب اختلال در عملکرد آن می شود.

 • گرم شدن موتور: 

این علامت به صورت مستقیم در پاره شدن تسمه تایم تاثیر ندارد اما اگر دمای خودرو هنگام کار کردن بیش از حد معمول باشد،می تواند باعث ساییدگی ناخواسته این نوع از تسمه شود و در نهایت پاره شدن تسمه تایم را به دنبال دارد.

 • صداها:

صداهایی که  خودرو شما تولید می کند همیشه نشانه خوبی از اشتباه بودن چیزی است که باید از آن آگاه باشید.  معمولا  راننده ها با صدایی که  خودرو در حالت عادی تولید می کند، آشنا هستند.

وقتی  قسمتی از موتور خودرو شروع به تولید صدای جدیدی می کند، می توانید به منبع آن نگاه کنید تا در راستای برطرف کردن این صداها، اقدامات لازم را انجام دهید.  اگر تسمه تایم شما در حال فرسوده شدن باشد، ممکن است صداهای نامتعارفی را ایجاد کند که شبیه به صدای تیک تاک است.

این صدا بسیار تکرار می شود و شباهتی به صداهای معمولی که از موتور خودرو شنیده می شود، ندارد. در نتیجه در هنگام روشن کردن ماشین به این صداها توجه فرمایید در غیر این صورت شاهد پاره شدن تسمه تایم و وارد شدن صدمات جدی به موتور خودرو خواهید بود. 

همچنین این پتانسیل وجود دارد که  این نوع از تسمه  هنگام از کار افتادن، صدای جیرجیر تولید کند. صدای جیرجیر  ممکن است برای همه تسمه ها باشد و مختص تسمه‌های تایم نیست، اما اگر صدای جیرجیر به‌طور متناوب شنیده می شود، ممکن است تسمه از نوع تایمینگ دچار مشکل شده باشد. این مشکل  ممکن است به دلایل مختلفی از جمله شتاب بیش از حد  یا حتی ترمز بیش از حد رخ دهد.

پاره شدن تسمه تایم

نحوه بررسی این قطعه

تسمه تایم یکی از قطعات قابل تعویض خودرو است و همانطور که میدانیم زمانبندی یکی از مهم ترین نکات در بررسی رفتار یک سیستم است. به طور معمول توصیه می‌شود که در هر 10000 کیلومتر کارکرد خودرو،  قطعه تسمه تایم بررسی و در صورت نیاز جایگزین شود. برای این امر می توان به صورت زیر عمل کرد:

 • بازرسی بصری:

در بعضی از خودرو هاییی که از تسمه تایم استفاده می کنند، درگاه هایی تعبیه شده است که از طریق آنها میتوان تسمه تایم  را بررسی کرد. به این صورت که معمولا  یک پوشش کوچک روی تسمه تایم وجود دارد که می توانید به راحتی آن را بدون نیاز به برداشتن کل پوشش تسمه تایم به صورت چشمی این قطعه را بررسی کنید.

هم چنین از نبود علائمی مانند: ترک خوردگی، ساییدگی تسمه تایم و یا از بین رفتن دندانه ها اطمینان حاصل کنید. چرا که یک دندانه از دست رفته می‌تواند منجر به آسیب فاجعه باری به موتور خودرو شود که هزینه های سنگینی دربردارد. همینطور با چرخاندن این قطعه  از سفتی یا شلی بیش از حد آن اطمینان حاصل کنید.

 •  استفاده از چراغ زمانبندی یا Timing gun/light:

اگر برای بررسی تسمه از نوع تایمینگ موتور خودروی خود را خارج کرده اید زمان زیادی را تلف کرده اید. بهترین راه جلوگیری از اتلاف وقت در این حالت این است که تسمه تایم خودرو را با چراغ  زمانبندی  بررسی کنید. از این روش برای زنجیر تایم هم می توانید استفاده کنید.

برای بررسی تسمه تایم خود با این روش لازم است که این دستگاه را به باتری خودرو متصل کنیم و بعد از انجام تنظیماتی، خودرو را روشن کنیم.  در این حالت لازم است که علامتی را روی پولی از قبل نشانه گذاری کنید و در حالتی که موتور کار می کند، چراغ را روی پولی قرار دهید و دور موتور را بچرخانید.

 اگر علامتی که قرار داده اید در مکان خودش ثابت مانده باشد، تسمه تایم و یا زنجیر تایم خودروی شما سالم است. اما اگر هنگام چشمک زدن چراغ، نشانه در جای خود قرار نداشته باشد، نشانه خرابی تسمه تایم است.

کنده شدن دندانه ها

چگونه مشکلات آن را شناسایی و اصلاح کنیم؟

برای تشخیص مشکلات تسمه تایم می توانیم از روش های عیب یابی که در زیر  اشاره شده است، استفاده کنیم.

 •  تسمه تایم شکسته

علل احتمالی: چرخش 90 درجه ای تسمه. تسمه تایم قبل از نصب پیچ خورده باشد. به پولی ها فشار وارد شده باشد یا از یک جسم تیز مانند پیچ گوشتی در هنگام نصب استفاده شده باشد.

اقدامات اصلاحی:  دستورالعمل‌های صحیح حمل تسمه را رعایت کرده و هرگز تسمه‌های تایم را نپیچانید، خم نکنید یا نچرخانید، زیرا این کار به سیم‌های کششی آن آسیب می‌زند. به صورت صحیح نصب کنید.

 •  کنده شدن دندانه

علل احتمالی: تنش ضعیف، ناهماهنگی

اقدامات اصلاحی: هنگام نصب، حتما تنش مناسب را در نظر بگیرید و در جهت صحیح قرار دهید.

 • ساییدگی دندانه

علل احتمالی: تنش نادرست، پولی های فرسوده

اقدامات اصلاحی: با در نظر گرفتن تنش صحیح اقدام به نصب کنید. پولی ها را تعویض کنید.

 • دندانه های توخالی

علل احتمالی: تنش ضعیف تسمه، تغییر میزان تنش در حین حرکت.

اقدامات اصلاحی: میزان درست کشش تسمه در هنگام نصب. اطمینان خاطر داشتن از محکم بودن پیچ های کشش

 •  ایجاد ترک در پشت تسمه تایم

علل احتمالی: درجه حرارت خیلی بالا و یا خیلی پایین.

اقدامات اصلاحی:  از بین بردن دلایل افزایش یا کاهش دما.

 •  پوشش خشک

علل احتمالی: تنش بیش از حد، پولی های نامناسب

 اقدامات اصلاحی: نصب با کشش صحیح،  تعویض پولی های نامناسب.

 •  آلودگی روغنی 

علل احتمالی: نشت روغن

اقدامات اصلاحی: محل نشت را پیدا کرده و از نشت روغن جلوگیری کنیم.

 • ساییدگی پوشش لبه ها

علل احتمالی:عدم هماهنگی 

اقدامات اصلاحی : جایگزین کردن پولی ها، اصلاح جهت قرارگیری تسمه.

 •  صدای تسمه

علل احتمالی: تنش های ضعیف یا خیلی قوی، ناهماهنگی

اقدامات اصلاحی:  نصب صحیح تسمه تایم در جهت درست. جایگزین کردن پولی 

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟