علائم خرابی لنت ترمز خودرو

 • 24 آبان 1400
 • بدون دیدگاه
لنت ترمز

آشنایی با لنت ترمز و وظیفه آن در خودرو

همانطور که می دانید، ترمز ها از حیاتی ترین اجزای سیستم خودرویی می باشند، چرا که به کارگیری به موقع آنها، از برخورد با عابرین پیاده، خودرو ها و … جلوگیری می کند. بنابراین، رسیدگی به موقع به لنت ها (که اصطکاک لازم برای ترمز گرفتن را فراهم می سازند)، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

خرابی لنت یکی از شایع ترین دلایل عملکرد نادرست ترمز است.

اگر بخواهیم به صورت جزئی تر فرآیند ترمز گیری را شرح دهیم، باید بگوییم که اصطکاک،لازمه متوقف شدن خودرو بوده و این نیرو توسط عملکرد لنت ها به وجود می آید. به عبارتی دیگر، هنگام ترمز گیری، لنت ها، که از حساس ترین انواع لوازم یدکی خودرو محسوب می شوند، بر روی دیسک ها فشرده می شوند و به واسطه اصطکاکی که بین لنت و دیسک ایجاد می شود، سرعت خودرو کاهش می یابد.

لنت ترمز زمانی که به حدود 80 درصد ضخامت اولیه خود برسد؛ با توجه به کارکرد خودرو باید جایگزین شود. زمان ذکر شده وابسته به نوع رانندگی، میزان استفاده از خودرو و موارد بسیار دیگری است. با تعویض این قطعه درصد زیادی از خسارت های مالی و جانی کاهش می یابد.

با تولید شدن نیروی اصطکاک توسط لنت ها، انرژی جنبشی چرخها (که نیروی موتور آن را تامین میکرد) گرفته شده و به انرژی حرارتی تبدیل می شود. با پخش شدن انرژی حرارتی، سرعت خودرو کم شده و یا کلا خودرو می ایستد.

ما در این مقاله، قصد داریم شما را با گونه های مختلف لنت ها و نشانه های خرابی این قطعه آشنا کرده و هم چنین عوامل مؤثر بر طول عمر آن را بررسی کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

لنت ترمز

انواع لنت ترمز و تفاوت هایشان با یکدیگر

به طور کلی، لنت های ترمز به دو دسته “لنت ترمز دیسکی” و “لنت ترمز کفشکی” تقسیم می شوند. در ادامه این مطلب، هر کدام از آنها را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

 • لنت ترمز دیسکی:

تولید لنت های دیسکی، به زمانی بر می گردد که ساختار چرخها تغییر کرد و دیسک چرخ جایگزین کاسه چرخ شد. از ویژگی های بارز این نوع دیسک، می توان به تخت بودن آنها اشاره کرد. هنگام ترمز گیری، سطح صاف آنها با سطح هموار دیسک ها سایش پیدا کرده و سرعت خودرو کاهش پیدا میکند.

فرآیند ترمز گیری که توسط این نوع لنت ها صورت می پذیرد، به این صورت است که دو عدد لنت در دو قسمت دیسک چرخ قرار گرفته و هنگامی که راننده پایش را بر روی پدال ترمز فشار می دهد، نیروی وارد شده بر پدال، توسط روغن و شیلنگ ترمز، به کالیپر منتقل می شود.

پس از بسته شدن پیستون های کالیپر، لنت ها از دو طرف به سمت دیسک هل داده شده و تا زمانی که فشار وارد شده بر پدال ادامه داشته باشد، عمل کاهش سرعت و توقف ادامه خواهد داشت.

لنت ترمز دیسکی، خود دارای انواع مختلفی است:

 • لنت ترمز دارای آزبست
 • لنت ترمز نیمه فلزی
 • لنت ترمز فلزی
 • لنت ترمز اورگانیک
 • لنت ترمز سرامیکی

در ادامه، به بررسی هر کدام از موارد فوق می پردازیم:

لنت ترمز دارای آزبست:  زمانیکه اولین لنت های ترمز ساخته شدند، اکثرا از جنس آزبست بودند. ویژگی بارزی که ماده آزبست دارد، این است که دارای گیرایی بالایی است و منجر به توقف وسیله نقلیه می شود.

اما این ماده دارای یک خصوصیت منفی است، و آن هم دارا بودن مواد سمی و سرطان زا می باشد. ذرات آزبست که در ابعاد نانومتر هستند، در هوا پخش شده و وارد ریه ها می شوند. همین امر شروع بیماری های ریوی بوده و یک تهدید کننده اصلی سلامتی بشر به شمار می رود.

لنت ترمز نیمه فلزی: ابن نوع لنت ها از ترکیب مواد سایشی تولید می شوند. نقطه قوت آنها، گیرایی بالا و نقطه ضعفشان هم تولید سر و صدا و بوی ترمز می باشد. امروزه در بسیاری از کشور های پیشرفته، از این نوع لنت ها استقبال نشده و مورد استفاده قرار نمی گیرند.

لنت ترمز فلزی:  لنت های تمام فلزی یا زینتری نیز دارای گیرایی بالایی هستند، ولی از آنجایی که در ساختمان آنها فلز به کار گرفته شده، سر و صدای زیادی را تولید می کنند.

از آنجایی که این لنت ها فلزی هستند، در صورت گرم شدن، عملکرد بهتری پیدا می کنند، اما اگر دما از یک حدی افزایش یابد، به صورت ناگهانی، دچار افت عملکرد خواهند شد.

این لنت ها در شرایط آب و هوایی متفاوت، دارای عملکرد متفاوتی هستند، به گونه ای که در محیط های بسیار خشک و یا بسیار مرطوب، کارایی متفاوتی خواهند داشت.

لنت ترمز اورگانیک: همانطور که از نام این دسته از لنت ها پیداست، این لنت ها دوستدار محیط زیست بوده و مواد به کار گرفته شده در آنها، همگی طبیعی هستند. ولی به دلیل عمر بسیار کمشان، مورد استقبال قرار نمی گیرند.

لنت ترمز سرامیکی: با کیفیت ترین و پیشرفته ترین لنت ها، لنت های ترمز سرامیکی هستند که  با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و بسیاری از کشور های پیشرفته، به این نوع لنت روی آورده اند.

و اما ویژگی های منحصر به فرد این لنت ها چه مواردی هستند؟

لنت های سرامیکی از مواد طبیعی ساخته شده اند و فاقد هر گونه ماده سمی هستند. بر خلاف سایر لنت های نام برده شده در فوق، این نوع لنت ها، در شرایط آب و هوایی متفاوت، عملکرد یکسانی دارند. طول عمر آنها بسیار بالاتر از سایر لنت ها بوده و در شرایطی همچون ترافیک شهری و ترمز های ناگهانی، دوام و پایداری بالایی دارند.

 • لنت ترمز کقشکی:

این نوع لنت ها که بیشتر در سال های گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند، دارای شکل قوسدار بوده و درون کاسه چرخ قرار می گیرند.

در واقع در خودرو های قدیمی، به جای دیسک چرخ، از کاسه چرخ استفاده میشد و لنت های کفشکی داخل کاسه قرار می گرفتند.

نشانه های خرابی لنت ترمز

لنت ترمز

تا به اینجا با لنت ترمز و عملکرد آن در سیستم ترمز خودرو آشنا شدید. همانطور که می دانید، در صورتی که اختلالی در عملکرد این قطعه حیاتی در خودرو رخ دهد، مسافتی که برای توقف خودرو لازم است، افزایش یافته و به تبع آن، تصادفات ناگواری رخ خواهند داد.

بنابراین شناخت نشانه های مرتبط با فرسودگی لنت ترمز، از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما در ادامه، شما را با این علائم آشنا خواهیم کرد.

سوت کشیدن لنت: در صورتی که لنت ترمز فرسوده شده باشد، هنگامی که راننده پدال ترمز را بفشارد، لنت به دیسک چسبیده و صدای سوت به گوش می رسد.

در صورتی که صدای سوت کشیدن به مدت زیادی ادامه پیدا کرد، حتما باید برای تعویض لنت اقدام کنید. جهت پی بردن به اینکه آیا لنت ها خراب شده اند یا خیر، ابتدا چرخها را باز کنید، اگر فاصله میان روتور و لنت بیشتر از 6 میلیمتر باشد، یعنی لنت ها خراب شده اند.

شنیدن صدای خرخر: به گوش رسیدن این صدا نشانه این است که، قطعه فلزی بالایی لنت، با دیسک ترمز برخورد می کند. لازم به ذکر است که، در چنین مواقعی، در صورت عدم تعویض دیسک، روتور نیز آسیب دیده و هزینه های هنگفتی را از خود بر جای می گذارد.

ساییده شدن لنت: لنت ها بر اساس نوع ماده به کار گرفته شده در آنها، کیفیت ساخت و هم چنین چگونگی استفاده، دارای طول عمر مشخصی هستند. با توجه به نوع کارکرد آن، بدیهی است که پس از مدتی، ساییده شده و باید تعویض گردند. در صورت عدم تعویض به موقع، احتمال خط انداختن بر روی دیسک و خرابی آن ها افزایش خواهد یافت.

انحراف خودرو هنگام ترمز: یکی از نشانه های تمام شدن عمر لنت ها، منحرف شدن و کشیده شدن خودرو به یک سمت، هنگام ترمز گیری می باشد. در صورتی که انحراف خودرو به دلیل سایر موارد، همچون کاهش باد تایر ها، ساییدگی لاستیک ها و وجود خرابی در جلوبندی نباشد، حتما جهت تعویض لنت ها اقدام نمایید.

سیستم ترمز خودرو، همانند هر سامانه دیگری، از اجزای متعددی تشکیل شده است که امکان کاهش سرعت و توقف خودرو را برای رانندگان فراهم می سازد. به منظور آشنایی بیشتر با این سامانه، مقاله تحت عنوان “علائم خرابی سیستم ترمز خودرو” را مطالعه فرمایید.

ایجاد فشار به پدال: در صورتی که هنگام ترمز گرفتن، پدال به میزان غیر معمولی پایین برود، یعنی یا لنت ها ساییده شده اند و یا در سیستم هیدرولیک، نقصی وجود دارد. در صورتی که هنگام ترمز گرفتن، فشار زیادی بر پدال وارد کنید، لنت ترمز آسیب می بیند.

روشن شدن چراغ روغن ترمز: در صورتی که سطح روغن ترمز به میزان چشمگیری کاهش یابد، چراغ ترمز در صفحه کیلومتر خودرو روشن می شود.

دلیل روشن شدن این چراغ می تواند به تمام شدن لنت ترمز مربوط شود.

روشن شدن چراغ ترمز دستی هنگام حرکت کردن: در صورتی که هنگام رانندگی، چراغ ترمز دستی روشن شود، می تواند نشانه ای بر خرابی لنت ترمز باشد.

شنیدن صدای ضربه هنگام ترمز گرفتن: به گوش رسیدن صدای ضربه هنگام ترمز گیری نیز می تواند نشانه ای از خرابی لنت ترمز باشد.

عدم توقف خودرو: در صورتی که پدال ترمز گرفته شود، ولی خودرو متوقف نشود، یعنی لنت ها تمام شده اند. در این صورت، حتما باید تعویض شوند.

چرب شدن لنت ترمز:  ترمز گیری ضعیف یا شدید، انحراف خودرو ها و بلند شدن دود و بو، از علائم چرب شدن لنت ها هستند. در صورتی که لنت ها روغنی شده باشند، شستن آنها با حلال، کار بسیار مفیدی خواهد بود.

ضربه زدن پدال ترمز: در صورتی که هنگام ترمز گیری، متوجه لرزش های پی در پی شدید، یعنی لنت و روتور خراب شده اند.

چه عواملی بر عمر لنت ترمز تاثیر دارند؟

لنت ترمز

حال که با نشانه های خرابی لنت ترمز آشنا شدید، بد نیست بدانید که چه مواردی بر افزایش طول عمر این قطعه تاثیر گذار هستند.

محل رانندگی:

از آنجایی که در مناطق داخلی شهری، شما مدام مجبور به گرفتن ترمز هستید، فشار زیادی به لنت ها وارد می شود. به طور کلی، خودرو هایی که اکثر اوقات در بزرگراه ها و آزاد راه ها در حرکت هستند، دارای لنت ترمز با طول عمر بیشتری می باشند.

تعداد سرنشینان:

چنانچه تعداد مسافران زیاد باشد، وزن خودرو افزایش یافته و به تبع آن، برای توقف، فشار زیادی به لنت ها وارد می شود.

نوع لنت ترمز:

در بخش های قبلی که با انواع لنت های ترمز آشنا شدید، متوجه شدید که لنت ها دارای کیفیت و طول عمر های متفاوتی هستند. در بین لنت های نام برده شده، نوع سرامیکی دارای طول عمر بیشتر و قیمت بالاتر می باشد.

میزان رانندگی:

طبیعی است که هر چقدر مسیری که روزانه طی می کنید بیشتر باشد، احتمال فرسودگی لنت های ترمز نیز بیشتر خواهد شد. 

عادت های نادرست هنگام رانندگی:

برخی عادت های نادرست در هنگام رانندگی نیز موجب کاهش عمر و عملکرد صحیح لنت ترمز می شود مانند وارد کردن فشار زیادی به پدال ترمز و یا اقدام به گرفتن ترمز های سنگین در رانندگی با سرعت بالا. 

جالب است بدانید که برای اولین بار، لنت ترمز کفشکی در ایران، در سال 1340 تولید شد. این کارخانه در کیلومتر 5 جاده تهران-کرج واقع بود و اولین محصولات تولید آن، مربوط به کامیونها، مینی بوس ها و اتوبوس های شرکت خاور (دایملر بنز) بود.

تولید لنت ترمز دیسکی نیز در سال 1363، در کارخانه ای واقع در مازندران صورت پذیرفت.

 

مقالات مرتبط
تسمه تایم چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

تسمه تایم چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

 • 25 اسفند 1400
 • 1 دیدگاه

همانطور که از عنوان این مقاله مشخص است، ما قصد داریم  در مورد هر آن چه که در شناخت قطعه تسمه تایم در خودرو ...

6 علامت پاره شدن تسمه تایم و دلایل خرابی این قطعه

6 علامت پاره شدن تسمه تایم و دلایل خرابی این قطعه مهم!

 • 23 اسفند 1400
 • بدون دیدگاه

پاره شدن تسمه تایم از ناگوارترین اتفاقاتی است که به راحتی سیستم وسیله نقلیه شما را مختل میکند. تصور کنید که در حال رانندگی هستید ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟