علائم خرابی رادیاتور خودرو

nanorMnanorM
116 بازدید
خرابی رادیاتور خودرو

رادیاتور خودرو چیست؟

خرابی رادیاتور خودرو

خرابی رادیاتور خودرو یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر وسیله نقلیه ای پیش آید. این خرابی منجر به بر هم خوردن تنظیمات دمایی خودرو شده و در صورت عدم رسیدگی به موقع، خسرات هنگفتی را بر جای می گذارد.

رادیاتور خودرو همان مخزن آب وسیله نقلیه شما بوده و همانطور که از نامش مشخص است، وظیفه آن خنک نگه داشتن پیشرانه و سایر قطعات مرتبط با آن می باشد.

اگر بخواهیم به صورت کاملتر توضیح دهیم، از آنجایی که در موتور های بر پایه سیستم احتراق داخلی، حرارت بسیار بالایی تولید می شود، رادیاتور با انتقال دادن این حرارت از آب به هوا، مانع از بالاتر رفتن بیش از حد دمای خودرو می شود.

هنگامی که در حین رانندگی هستید، موتور خودروی شما دمای زیادی را، به ویژه زمانیکه با سرعت بالایی در حال رانندگی هستید، تولید می کند. این دمای بالا، به دلیل احتراق سوخت و هوا تولید می شود. به منظور کاهش حرارت تولید شده و بهبود عملکرد موتور، رادیات خودرو گرمای پیشرانه را کاهش می دهد.

توجه داشته باشید که افزایش بیش از اندازه دما، قطعاتی همچون سیلندر، پیستون و واشر سرسیلندر را  ذوب می کند.

در واقع رادیاتور خودرو نقش تنظیم کننده دما را در وسیله نقلیه شما بازی می کند. از طرفی بالاتر رفتن دما از یک حد مشخصی، منجر به آسیب رسیدن به موتور شده و از طرفی دیگر هم کاهش بیش از حد دما، برای موتور مضر می باشد. رادیاتور با تنظیم کردن دمای مربوطه، از وارد شدن آسیب جدی به موتور جلوگیری می کند.

در صورت خرابی رادیاتور خودرو، دمای وارد بر پیستون بالا رفته، پیستون داغ شده و به سیلندر می چسبد. بنابراین با توصیفی که از این قطعه حیاتی و نقش آن در عملکرد پیشرانه شد، حتما به اهمیت رسیدگی به موقع به رادیات پی برده اید! چرا که وجود هر گونه فرسودگی در آن، می تواند منجر به آتش گرفتن موتور شود!

و اما رادیاتور خودرو چگونه مانع از بالارفتن بیش از اندازه دمای موتور می شود؟

فرآیند خنک کردن پیشرانه توسط لوله های انتقال داخلی موتور صورت می گیرد. در این فرآیند، آب خنک که در محفظه پایین رادیاتور قرار دارد، توسط لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور، وارد موتور شده و آن را خنک می کند.

در ادامه، این آب وارد سرسیلندر شده و گرمای تولید شده ناشی از احتراق سوخت را می گیرد. در نهایت، آبی که گرم شده، از طریق لوله های برگشتی، از پیشرانه به محفظه بالایی رادیاتور بازگردانده می شود.

فرآیند ورود و خروج آب بین موتور و رادیاتور، یک فرآیند چرخه ای بوده و آب موجود، پس از خنک شدن، وارد مرحله اول (مرحله خنک کردن) می شود.

در سیستم احتراقی خودرو، اشتعال مخلوط سوخت و هوا، در هر دقیقه، هزاران بار در هر سیلندر صورت می گیرد. سیستم رادیات که شامل آب، ضد یخ و ضد جوش است، آب درون خود را توسط واترپمپ، به سمت منافذ خالی داخل موتور می فرستد.

همانطور که گفته شد، یک سری کانال ها و لوله هایی، برای ورود و خروج آب رادیات طراحی شده اند که از طریق آنها، زمانیکه آب وارد پیشرانه می شود، تمامی نواحی اطراف سیلندر را غرق در آب می کند و پس از اینکه دما به یک حد مطلوبی رسید، دوباره به سمت رادیات باز می گردد.

به منظور خنک کردن دوباره آب، قطعه ای به نام “فن” در قسمت جلویی خودرو تعبیه شده است. این قطعه دمای آب داغ (که حدود 70 درجه سانتیگراد دما دارد) را به 10 درجه سانتیگراد رسانده و  این چرخه مرتبا تکرار می شود.

در صورتی که دمای موتور خودروی شما بیش از اندازه بالا رود، قاعدتا قطعات مختلفی ممکن است تغییر شکل بدهند. در چنین حالتی، اصطلاحا می گویند خودروی شما گیرپاژ کرده است. علاوه بر سیلندر و پیستون، قطعاتی همچون شمع و سوپاپ ها (که از حساسترین لوازم یدکی خودرو محسوب می شوند) هم در معرض آسیب دیدگی می باشند.

تا به اینجا با عملکرد کلی رادیاتور و نقش آن در سیستم خودرو آشنا شدید. ما قصد داریم در ادامه این مقاله به بررسی ساختمان داخلی آن نیز پرداخته و نشانه های خرابی رادیاتور خودرو را به شما معرفی کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ساختمان داخلی رادیاتور خودرو

خرابی رادیاتور خودرو

ساختمان داخلی رادیاتور از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که خرابی و وجود هر گونه فرسودگی در آنها، می تواند منجر به خرابی رادیاتور خودرو شود.

بنابراین آشنایی با این قطعات و نقش آنها در وسیله نقلیه و هم چنین چک کردن مرتب آنها، می تواند تا میزان قابل توجهی از خرابی رادیاتور خودرو در آینده جلوگیری کند.

به طور کلی رادیاتور از دو منبع (یکی در بالا و دیگری در پایین) و لوله های رابط بین این دو منبع تشکیل شده است. اصلی ترین قسمت رادیات در قسمت جلویی خودرو تعبیه شده تا هم بتواند با هوا در تماس باشد و هم هوا را به بیرون محفظه کاپوت انتقال دهد.

اجزای تشکیل دهنده رادیاتور شامل موارد زیر می باشد:

 • شبکه رادیاتور
 • پروانه یا فن
 • محفظه زیر رادیاتور
 • لوله های انتقال آب
 • واتر پمپ
 • ترموستات
 • درب رادیاتور

در ادامه، هر کدام از قسمت های ذکر شده را به صورت کاملتر بررسی می کنیم.

شبکه رادیاتور: اصلی ترین بخش رادیاتور، شبکه آن است. بنابراین فرسودگی این قطعه می تواند منجر به خرابی رادیاتور خودرو شده و خسرات زیادی را از خود بر جای گذارد. فن با انتقال گرما از شبکه، موجب خنک سازی آب گرم خروجی از موتور شده و دمای آب را کاهش می دهد. پس از خنک شدن آب، محفظه پایین رادیاتور آب با دمای پایین را گرفته و مجددا آن را وارد چرخه می کند.

لازم به ذکر است که خودرو های مختلف دارای انواع شبکه های متفاوت،از نظر اندازه و شکل می باشند.

پروانه یا فن: وظیفه فن رادیاتور بیرون مکیدن هوا از داخل شبکه به سمت بیرون است. در این فرآیند، همزمان آب رادیاتور نیز خنک می شود. بنابراین این قطعه نقش اساسی در خنک نگه داشتن و جلوگیری از خرابی رادیاتور خودرو دارد.

فن برای چرخش، انرژی خود را از الکتروموتور متصل به آن و یا از تسمه و موتوری که درگیر با فن رادیات است، می گیرد. از آنجایی که فن نقش بسزایی در فرآیند خنک سازی بازی میکند، وجود هرگونه خرابی در آن منجر به خرابی رادیاتور خودرو خواهد شد.

محفظه زیر رادیاتور: همان طور که قبلا هم به محفظه های رادیات اشاره شد، محفظه پایین مکان قرار گیری آب سرد می باشد. این آب خنک، توسط لوله ها و کانال های طراحی شده به سمت موتور حرکت کرده و سپس دوباره وارد چرخه می شود.

لوله های انتقال آب: وظیفه این لوله ها انتقال مایع سرد از رادیاتور به موتور و هوای گرم از موتور به سمت رادیاتور می باشد. در صورتی که خرابی رادیاتور خودرو به دلیل وجود نشتی در این لوله ها باشد، باید در اسرع وقت، برای تعویض لوله ها اقدام کنید.

واتر پمپ: واتر پمپ یا پمپ آب، توسط  تسمه پروانه و موتور، وظیفه گردش آب را بر عهده دارد.

در واقع واتر پمپ آب محفظه ای که در زیر رادیاتور است را مکیده و آن را به سمت سیلندر های داغ، سرسیلندر، شمع و سوپاپ می فرستد.

ترموستات: همانطور که از نام این قطعه مشخص است، تنظیم دما توسط ترموستات انجام می شود. در واقع در صورتی که دمای آب موتور از میزان استاندارد بیشتر و یا کمتر باشد، ترموستات آن را تنظیم می کند.

اگر دمای موتور خیلی بالا باشد، ترموستات تشخیص باز شدن مجاری عبوری آب را می دهد.  هم چنین اگر دما بسیار پایین باشد، ترموستات مسیر مجاری آب را بسته و بدین ترتیب، دمای آب را تنظیم می کند.

بنابراین در صورت وجود هر گونه نقص در عملکرد ترموستات، شما با خرابی رادیاتور خودرو مواجه خواهید شد.

درب رادیاتور: این جز از رادیاتور، فشار موجود در محفظه رادیاتور را کنترل میکند. این قطعه اجازه خروج مایع با دمای بالا را نمی دهد.

در صورتی که درب به خوبی بسته نشود، سطح آب رادیاتور پایین آمده و یا به جوش می آید. در چنین شرایطی شما با خرابی رادیاتور خودرو مواجه خواهید شد و باید هرچه سریعتر، برای تعمیر و یا تعویض درب آن اقدام کنید.

علائم خرابی رادیاتور خودرو

خرابی رادیاتور خودرو

همانطور که در بخش پیش گفته شد، رادیاتور از حیاتی ترین اجزای خودرو به شمار آمده و در صورت فرسودگی، عملکرد موتور را به کلی مختل می کند.

بنابراین ما در این بخش قصد داریم شما را با نشانه ها و علائم خرابی رادیاتور خودرو آشنا کرده و امیدوار هستیم پس از مطالعه این مقاله، از وارد شدن هزینه های سنگین بر وسیله نقلیه خود  جلوگیری کنید.

موارد مربوط به نشانه های خرابی رادیاتور خودرو، به صورت زیر می باشند:

 • نشت آب رادیاتور
 • هشدار چراغ آمپر آب
 • افزایش دمای موتور
 • چسبندگی آب رادیاتور
 • نشت بخار از رادیاتور

در ادامه، هر کدام از موارد ذکر شده را به صورت کاملتر بررسی می کنیم.

نشت آب رادیاتور: اصلی ترین نشانه خرابی رادیاتور خودرو، نشت آب موجود در آن است. دلایل مختلفی می توانند منجر به پایین آمدن سطح آب درون رادیاتور شوند. از جمله این موارد، می توان به وجود نشتی و وارد شدن آب به موتور، ولی خارج شدن آن از طریق اگزوز اشاره کرد.

هشدار چراغ آمپر آب: در صورت وجود هر گونه نشت در مسیر رفت و آمد آب، چراغ آمپر آب روشن می شود. بنابراین مشاهده چراغ هشدار آمپر آب که مرتبط با وجود نشتی می باشد، از علائم خرابی رادیاتور خودرو به شمار می رود.

افزایش دمای موتور: در بخش پیش، با نقش به سزای رادیاتور در خنک نگه داشتن موتور خودرو آشنا شدید. خرابی رادیاتور خودرو باعث می شود تا دمای پیشرانه بیش از حد استاندارد بالا رفته و علاوه بر موتور، سلامتی بسیاری از قطعاتی که در تعامل با آن هستند نیز به خطر می افتد.

چسبندگی آب رادیاتور: خرابی رادیاتور خودرو ممکن است منجر به چسبندگی آب رادیاتور شود. این چسبندگی به دلیل بالا رفتن غلظت مایع ضد جوش شده و در صورت عدم رسیدگی به موقع به آن، سلامتی سایر قطعات نیز به خطر می افتد.

نشت بخار از رادیاتور: یکی از مهمترین نشانه های خرابی رادیاتور خودرو، مشاهده بخار در اطراف کاپوت می باشد. از آنجایی که این مورد بیانگر وضعیت بسیار حاد رادیاتور است، در چنین شرایطی،ماشین خود را متوقف کرده و به یک متخصص مراجعه کنید.

یکی از اجزای ساختمان رادیاتور، درب آن است. در صورتی که هر گونه اشکالی در این قطعه ایجاد شود، عملکرد کلی رادیاتور مختل می شود. بنابراین باید همواره تست درب رادیاتور انجام شود، تا فرآیند تنظیم دمای موتور توسط رادیات به خوبی صورت پذیرد.

درب رادیات از دو عدد سوپاپ تشکیل شده که وظیفه آنها ذخیره مواد خنک کننده و حصول اطمینان از خنک ماندن سیستم رادیاتور است.

از آنجایی که فضای داخلی رادیاتور دارای فشار بسیار بالایی است، درب تعبیه شده بر روی آن، این فشار را نگه می دارد. بنابراین در صورتی که درب رادیاتور خراب شود، شما شاهد خرابی رادیاتور خودرو خواهید بود. پس توجه ویژه به این قطعه، از اهمیت بالایی بر خوردار می باشد.

در صورتی که خرابی رادیاتور خودرو به دلیل خرابی درب آن باشد، شما شاهد نشانه های زیر خواهید بود:

 • نشت مایع خنک کننده یا آب رادیاتور
 • سرریز شدن مخزن رادیاتور
 • خراب شدن شیلنگ رادیاتور
 • وجود هوا داخل سیستم خنک کننده
 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • واشر زدگی رادیاتور

در صورتی که خرابی درب رادیاتور عامل اصلی خرابی رادیاتور خودرو باشد، باید حتما درب را تعمیر و یا در صورت لزوم تعویض کرده و توصیه هایی که در ادامه به شما می دهیم را رعایت کنید.

پس از تعویض درب رادیاتور، توصیه می کنیم که متنظر بمانید تا موتور به اندازه کافی خنک شود. پس از کاهش محسوس دمای موتور، نسبت به بستن درب رادیاتور اقدام کنید.

در صورتی که از خنک بودن موتور اطمینان حاصل کردید، درب کاپوت را توسط میله بلندی که درب موتور را نگه می دارد باز کنید. (لازم به ذکر است که درب رادیاتور در قسمت فوقانی رادیاتور قرار دارد. این قطعه توسط برچسبی که بر روی آن چسبیده شده است، قابل تشخیص می باشد. )

از آنجایی که دمای رادیاتور بسیار بالا است، به منظور باز کردن درب آن، از پارچه ضخیم استفاده کنید. درب را به سمت پایین فشرده، آن را بچرخانید و در نهایت باز کنید.

خرابی رادیاتور خودرو

 ضد یخ در هوای سرد مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد آن به این صورت است که زمانی که هوا بسیار سرد باشد، در دمای زیر صفر، آب رادیات یخ نزده و رادیات منفجر نشود. ضد جوش هم در هوای گرم مورد استفاده قرار گرفته و از گرم شدن بیش از حد آب و رسیدن آن به نقطه جوش جلوگیری می کند.

دسته بندی بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درگاه های پرداخت آنلاین

بانک سامان بانک سامان

نماد اعتماد الکترونیکی

سوالی دارید؟ از ما بپرسید!
مکالمه را شروع کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت