علائم خرابی سوپاپ خودرو

 • 5 دی 1400
 • بدون دیدگاه
خرابی سوپاپ خودرو

سوپاپ خودرو چیست؟

خرابی سوپاپ خودرو

خرابی سوپاپ خودرو از جمله اتفاقاتی است که در صورت مواجه شدن با آن، عملکرد کلی سیستم احتراقی و به تبع آن، عملکرد موتور دچار اختلال می شود.

سیستم خودرو ماننند هر سیستم دیگری، از قطعات مختلفی تشکیل شده است که تمامی این قطعات در تعامل با یکدیگر بوده و هدف مشترکی را دنبال می کنند.

به طور مثال، قطعه تسمه تایم در راستای هماهنگی میان سوپاپ ها و پیستون ها نقش مهمی را ایفا می کند. که در ادامه، توضیح مختصری در مورد این قطعه خواهیم داد.

در موتور های احتراقی، این هدف مشترک که همان تامین نیروی لازم جهت حرکت خودرو است، توسط سوزانده شدن سوخت در داخل سیلندر، محقق می گردد.

از آنجایی که سوخت، حرارت و اکسیژن سه پارامتر لازم برای انجام عملیات احتراق هستند، بنابراین پیشرانه باید اکسیژن را از محیط بیرون دریافت کرده و دود تولید شده را خارج کند.

در صورت آشنایی با علائم خرابی پیستون خودرو، حتما می دانید که گاز وارد شده باید به اندازه کافی فشرده و متراکم شود و پس از منفجر شدن، انرژی جنبشی که تولید می شود، منجر به حرکت پیستون ها می شود.

نفش سوپاپ ها در این فرآیند احتراق به این گونه است که ارتباط این محفظه بسته با محیط بیرون را، در زمان مناسب، قطع و وصل می کنند.

ریشه کلمه سوپاپ ” فرانسوی بوده و معنی دقیق آن دریچه است. این قطعه در پمپ های آب نیز مورد استفاده قرار گرفته و در کل، به چیزی که ورود و خروج چیز دیگری را کنترل می کند، گفته می شود. 

سوپاپ در خودرو بر روی سرسیلندر قرار می گیرد و ورود هوا به داخل محفظه احتراق و حروج دود از دریچه سرسیلندر را کنترل می کند. 

همان طور که گفته شد، عملیات احتراق باید در یک محفظه  بسته و ایزوله ای صورت بگیرد. در فراهم ساختن این محیط، سه قطعه سوپاپ، سرسیلندر و واشر سرسیلندر نقش اساسی را ایفا می کنند.

در واقع دریچه های بلوک سیلندر، توسط سوپاپ ها، در زمان مناسب باز و بسته می شوند و هوا و دود به سمتی که باید انتقال داده شوند، هدایت می شوند. 

لازم است بدانید که زمان بندی باز و بسته شدن دریچه های بلوک سیلندر توسط سوپاپ ها، به وسیله قطعه تسمه تایم در خودرو کنترل می شود. 

نقش این قطعه در سیستم حرکت خودرو به این گونه است که همراه با چرخش میل لنگ، تسمه تایم به حرکت در می آید و این حرکت منجر به چرخش میل بادامک می شود. 

با این کار، تک تک سوپاپ ها باز و بسته شده و پیستون به سمت بالا و پایین حرکت می کند.

بنابراین تا به اینجا متوجه شدیم که مواجه شدن با خرابی سوپاپ خودرو ، عملکرد کلی احتراقی خودرو را کاهش داده و قطعا مشکلات فراوانی را ایجاد میکند.

سوپاپ ها به دو دسته تقسیم می شوند:

 • سوپاپ هوا
 • سوپاپ دود

همانطور که از نامشان مشخص است، سوپاپ هوا به منظور ورود هوا (تنفس) و سوپاپ دود هم به منظور خروج دود مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع سوپاپ، به دلیل در تماس بودن با گاز های داغ، دمای بیشتری نسبت به سوپاپ هوا دارد.

از نظر ظاهری، این دو نوع سوپاپ، در کل شبیه به یکدیگر بوده و مهمترین تفاوت آنها در ابعادشان است. بخش پایینی سوپاپ دود که بشقابک یا نعلبکی نام دارد، معمولا کوچکتر از سوپاپ هوا بوده و ساق آن ضخیم تر است. 

نوع دیگری از دسته بندی برای این قطعه مهم در خودرو وجود دارد و آن هم دسته بندی بر اساس نحوه حرکت و عملکرد آنهاست. بر اساس این دسته بندی، سوپاپ ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • سوپاپ چرخشی
 • سوپاپ سدیمی

سوپاپ های چرخشی دارای بخش ویژه ای هستند که منجر به چرخش سوپاپ، حین حرکت به سمت بالا و پایین می باشند. هدف از این چرخش، ممانعت از تشکیل رسوب در سیت و گاید می باشد.

مدل دوم نیز یک سوپاپ توخالی بوده که داخل آن با نمک سدیم پر شده است. از آنجایی که این نمک دارای نقطه ذوب پایینی است، در اثر بالا رفتن دمای سوپاپ، ذوب شده و همراه با حرکت سوپاپ، به سمت بالا و پایین حرکت میکند. به این ترتیب، گرمای سیت به گاید منتقل می شود.

از‌ آنجایی که سوپاپ ها در معرض حرارت بالا بوده و هم چنین با سرعت بالایی نیز در حال حرکت هستند، طبیعی است که در معرض فرسودگی باشند. 

همانطور که قبلا هم اشاره شد، سوپاپ دود در معرض گاز های خروجی قرار داشته و به همین دلیل دمای آن بسیار بالاتر از سوپاپ هوا می باشد. به گونه ای که هنگام کار موتور در دور های بالا، ممکن است به رنگ قرمز دیده شود. بنابراین به منظور عدم خرابی سوپاپ خودرو ، این قطعه باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • دارای ضریب بالای حرارتی و آستانه تحمل بالا در برابر فشار. 
 • عدم خوردگی و سوختگی در برابر حرارت بالا
 • مقاوم در برابر ضربات
 • عدم ساییدگی در کوتاه مدت

بنابراین سوپاپ های دود که بیشتر در معرض حرارت بالا قرار دارند، باید  آلیاژ های مخصوص فولاد، که دارای مقادیر نسبتا بالای نیکل، کروم و سلنیوم  هستند ساخته شده و سوپاپ های هوا هم که به میزان کمتری احتمال زنگ زدن و سوختن در آنها وجود دارد، معمولا از جنس آلیاژ فولاد-کبالت می باشند.

ما در این بخش به معرفی کلی سوپاپ و نقش آن در سیستم خودرو پرداختیم. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با ساختمان داحلی آن آشنا کرده و نشانه ها و دلایل خرابی سوپاپ خودرو را معرفی کنیم. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

ساختمان داخلی سوپاپ خودرو

خرابی سوپاپ خودرو

سوپاپ جزئی از لوازم یدکی خودرو محسوب می شود که ساختمان داخلی آن، از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. بنابراین فرسودگی هر کدام از این قطعات، می تواند منجر به خرابی سوپاپ خودرو شود.

در خودرو های امروزی، معمولا از سوپاپ های پایه دار یا قارچی شکل استفاده می شود. این سوپاپ ها از یک ساقه که شبیه به ساقه قارچ است و یک سه تخت که شبیه به کلاهک قارچ است، تشکیل شده اند.

سر سوپاپ دارای یک لبه موربی است که وجه نامیده شده و محل قرارگیری سوپاپ که معمولا در کف سرسیلندر و در برخی از خودرو ها در داخل سیلندر است، نشیمنگاه یا سیت سوپاپ نام دارد.

بر روی ساقه سوپاپ هم یک یا دو فنر قوی قرار گرفته اند که به واسطه یک نگه دارنده و دو عدد خار، بر روی انتهای سوپاپ محکم شده اند.

نقش فنر به این گونه است که منجر به محکم نگه داشتن وجه سوپاپ بر روی نشیمنگاه شده و این امر باعث می شود از نشتی هایی که ممکن است هنگام تراکم اتفاق بیفتد، جلوگیری شود.

بنابراین ساختمان داخلی سوپاپ شامل اجزای زیر می باشد:

 • سر سوپاپ: محل برخورد سوپاپ و اسبک است.
 • خار نگه دارنده: این قطعه محل اتصال فنر های سوپاپ بوده و محل قرار گیری آن در انتهای ساقه و پایینتر از سرسوپاپ می باشد. 
 • ساق سوپاپ: بدنه بلند سوپاپ است که در گیت قرار گرفته است.
 • نشیمنگاه: سر پهن سوپاپ است و با نام سیت سوپاپ نیز شناخته می شود.
 • مخروطی: محل اتصال نشیمنگاه به ساقه بوده و دامنه نیز نامیده می شود.
 • وجه: لبه مورد نشیمنگاه است. این زاویه معمولا بین 30 تا 45 درجه بوده و بسته به نوع موتور، متغیر می باشد.
 •  انگشتی: این قطعه سوپاپ را به میل سوپاپ وصل کرده و لازم به ذکر است که در تمامی خودرو ها، انگشتی مورد استفاده قرار نگرفته و در برخی از آنها، سوپاپ به صورت مستقیم به میل سوپاپ متصل می شود.
 • فنر سوپاپ: فنر در بخش انتهایی ساقه سوپاپ قرار گرفته و از یک سمت،  به بدنه موتور و از سمتی دیگر نیز به خار سوپاپ متصل است.در صورتی که فشار فنر ها کم باشد، سوپاپ سفت یا شل شده و موتور به درستی کار نمی کند.
 • گاید سوپاپ: گاید یک لوله ای است که ساقه سوپاپ داخل آن قرار می گیرد. وظیفه این قطعه، تنظیم حرکت رفت و برگشتی سوپاپ بوده و از انحراف آن جلوگیری می کند. علاوه بر آن، از ساقه سوپاپ در برابر ضربات جلوگیری می کند. این قطعه که از جنس چدن سیاه می باشد، وظیفه انتقال حرارت را نیز بر عهده دارد.

همانطور که اشاره شد، هر کدام از قطعات معرفی شده در فوق، نقش اساسی را در عملکرد سوپاپ بر عهده دارند. بنابراین عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی هر کدام از آنها، می تواند منجر به خرابی سوپاپ خودرو شود.

علائم و دلایل خرابی سوپاپ خودرو

خرابی سوپاپ خودرو

از آنجایی که سوپاپ یکی از مهمترین اجزای سیستم احتراق خودرو محسوب می شود، بررسی نشانه ها و عوامل فرسودگی آن امری حائز اهمیت می باشد.

خرابی سوپاپ خودرو می تواند زمان بندی باز و بسته شدن دریچه احتراق را مختل کرده و به تبع آن، راندمان موتور را کاهش دهد.

موارد متفاوتی وجود دارند که شما را از خرابی سوپاپ خودرو مطلع ساخته و رسیدگی به موقع به این نشانه ها، می تواند از هزینه های هنگفت در آینده جلوگیری نماید.

خرابی سوپاپ خودرو دارای نشانه های زیر می باشد:

 • درجا زدن موتور و عدم کارکرد آن
 • بالا رفتن مصرف سوخت
 • فرسودگی دینامیک ماشین
 • کاهش قدرت موتور 
 • کف زدن خروجی گاز های مصرف شده از صدا خفه کن

تا به اینجا شما با علائم مربوط به خرابی سوپاپ خودرو آشنا شدید. به عنوان راننده وسیله نقلیه، بسیار مهم است که بر دلایل این فرسودگی نیز  واقف باشید و عواملی که شما را با خرابی سوپاپ خودرو مواجه می سازند را بشناسید.

عواملی که منجر به خرابی سوپاپ خودرو می شوند، شامل موارد زیر می باشند:

 • کارکرد طولانی خودرو در احتراق دیررس
 • وجود شکاف های کوچک در مکانسیم سوپاپ
 • سوار شدن بر روی مخلوط سوخت تخلیه شده، برای مدت زمان طولانی
 • افزایش دمای مونور، بیش از حد معمول
 • به کار گیری روغن موتور بی کیفیت
 • استفاده از لوازم یدکی نامرغوب

آشنایی با نشانه ها و دلایل خرابی سوپاپ خودرو، و به طور کلی آشنایی با علائم و عوامل فرسودگی هر قطعه ای در وسیله نقلیه شما، می تواند به میزان قابل توجهی، شما را از سلامتی و عملکرد آنها در سیستم خودرویی مطلع ساخته و سلامتی وسیله نقلیه شما را تضمین کند.

یکی از مواردی که به خرابی سوپاپ خودرو مرتبط می شود، سوختن آن است. 

عوامل مختلفی از جمله سوختن اکتان بالا، کلاک شدن سوپاپ و سایش فیزیکی سوپاپ می توانند منجر به سوختن آن شوند. برای تشخیص سوختگی سوپاپ، می توانید به روش زیر عمل کنید:

 1. اندازه گیری فشار
 2. تصفیه با هوای فشرده

اندازه گیری فشار به اینگونه است که همیشه باید فشرده سازی در سیلندر، در قسمتی از سیلندر که کاهش می یابد، مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که حلقه های پیستون فرسوده باشند، بر میزان فشرده سازی تاثیر گذاشته ، که به منظور حذف این حلقه ها، 10-15 قطعه روغن موتور را، از طریق سوراخ شمع، داخل سیلندر بریزید و اندازه گیری فشار را دوباره انجام دهید.

هوای فشرده شده باید از پمپ یا کمپرسور، به داخل سوراخ شمع انتقال داده شود. در صورت خرابی سوپاپ خودرو و سوختگی آن، ورودی در کاربراتور هوا، وارد صدا خفه کن خواهد شد.

نکته: در صورت عدم تعویض به موقع تسمه تایم شاهد برخورد سوپاپ ها و پیستون ها خواهیم بود که در این صورت خسارات جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد می شود.

زمان بندی سوپاپ ها توسط قطعه ای به نام میل بادامک صورت می پذیرد. این قطعه، بر اساس شکل بادامک هایی که روی آن قرار دارند، زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را تنظیم می کند. این باز و بسته شدن با حرکت پیستون ها هماهنگ بوده و از طریق هماهنگی میان میل بادامک و میل لنگ، این هماهنگی برقرار می شود. 

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟