آشنایی با خودروهای برقی

 • 11 اردیبهشت 1400
 • بدون دیدگاه
آشنایی با خودروهای برقی

تاریخچه آشنایی با خودروهای برقی

آشنایی با خودروهای برقی

یکی از مهم ترین دغدغه های بشر در دنیای امروزی پدیده ای خطرناک به نام “گرمایش زمین”(Global warming) می باشد. 

افزایش روزانه آلاینده های پر خطر برای محیط زیست و گاز های گلخانه ای، موجب افزایش آلودگی هوا و به تبع آن سوراخ شدن لایه اوزون شده و این امر یک تهدید جدی برای ادامه حیات بشر در این کره خاکی محسوب می شود. 

سالیان زیادی است که دوستداران محیط زیست به مدیران کارخانه ها و به طور کلی تولید کنندگان اصلی این گونه آلاینده های پر خطر هشدار داده و آن ها را  به کاهش مصرف سوخت های فسیلی تشویق می کنند.

آنها امیدوار هستند که با دعوت کردن مردم به مصرف کمتر سوخت های فسیلی، در مصرف این نوع سوخت های طبیعی نیز صرفه جویی شود، زیرا جمعیت جهان روز به روز در حال افزایش بوده و احتمال به اتمام رسیدن این منابع با ارزش نیز وجود داشته و اتمام آن یک تهدید جدی برای آینده بشر به شمار می آید.

در همین راستا بسیاری از کشور های جهان، در سال های اخیر برنامه های کوتاه مدت و بلند مدتی را ارائه دادند و با ارائه تسهیلات و کمک های ویژه، به حمایت از آشنایی با خودروهای برقی و تولید آنها برخاسته و مشتریان صنعت خودرو را به سمت و سوی استفاده از وسایل نقلیه دوستدار محیط زیست ترغیب کرده اند.  

شرکت های خودرو سازی بزرگ نیز رویکرد خود را تغییر داده و به منظور حمایت از طرح مقابله با گرمایش زمین و هم چنین به منظور جذب مشتریان بیشتر به سمت کمپانی های خود، وارد صنعت تولید خودروهای برقی شدند. به گونه ای که بسیاری از کمپانی های بزرگ همانند فولکس واگن، در حال سرمایه گذاری روی این نسل از خودرو ها هستند. 

پس بدین ترتیب ظرفیت استفاده از خودروهای برقی روز به روز در حال افزایش بوده و در قرن 21 نیاز به این صنعت جدید بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد. این مساله برای کمپانی تسلا بیش از هر کمپانی دیگری حائز اهمیت بوده، به گونه ای که تمامی کسب و کار و در آمد خود را متمرکز بر خودروهای برقی که دارای باتری می باشند کرده است.

تاریخچه آشنایی با خودروهای برقی فقط مربوط به سال های اخیر نمی باشد. این خودرو ها تاریخچه بسیار جالبی دارند و حتی می توانیم بگوییم از یک قرن پیش و قبل از خودرو های بنزینی نیز در جهان تولید شده و وارد بازار شده اند.

سال های طلایی تولید این نوع خودرو ها مربوط به اواخر سده هیجدهم میلادی و اوایل سده نوزدهم است. به طوری که در سال 1828، یک مهندس، فیزیکدان و کشیش مجارستانی به نام “آنیوس ای ستوان جدلیک” (Anyos Istvan Jedlik) نخستین مدل موتور الکتریکی را ساخت.

ساخت این موتور الکتریکی، مقدمه ای بر آشنایی با خودروهای برقی شد. 

البته از آن جایی که در مورد تاریخ دقیق ظهور خودرو های الکتریکی اختلاف نظر وجود دارد، کسی از تولید اولین خودروی برقی اطلاع ندارد و به همین دلیل بسیاری از مردم، سال های 1834 یا 1835 را  به عنوان سرآغاز دوران طلایی آشنایی با خودروهای برقی  می شناسند. 

در سال 1834 توماس دیونپورت (Thomas Davenpost)  آمریکایی یک لوکوموتیو کوچک که توسط دو آهنربای الکتریکی قدرت می گرفت را ساخت. در آن زمان از این لوکوموتیو در خط راه آهن استفاده می شد.

ولی از آن جایی که این اختراع یک مدل تراموای شهری الکتریکی به شمار می آمد، یک نمونه اولیه برای اتومبیل ها نبود و چندین سال بعد و در قرن 21 به کار گرفته شد.

تراموا نام دیگر واگن برقی است که می تواند هم درون شهر و هم بیرون از شهر بر روی ریل هایی که در خیابان قرار داده شده حرکت کند. البته برخی از تراموا ها ممکن است طوری طراحی شوند که از روی راه آهن های معمولی و یا از روی راه آهن مترو و ریل های سبک هم عبور کنند.

این واگن های برقی معمولا برای حمل مسافر طراحی شده اند و به ندرت از آنها در جابجایی بار استفاده می شود. 

از مخترعان دیگری که در این دهه در آشنایی با خودروهای برقی نقش به سزایی داشته اند، می توان به “رابرت اندرسون” (Rabert Anderson) اشاره کرد. او یک دانشمند اسکاتلندی بود گه بین سال های 1832 تا 1839 میلادی یک کالسکه الکتریکی را طراحی کرد. 

در سال 1859 میلادی فیزیکدان فرانسوی به نام “گاستون پلانته” (Gaston Plante) موفق به اختراع باتری اسیدی قابل شارژ شد.

باتری اسیدی یا باتری سربی-اسیدی یک باتری قابل شارژ است که در آن زمان این نوع باتری، علی رغم ذخیره انرژی کم نسبت به وزن و حجم آن،ولی به دلیل هزینه پایین  و عرضه زیاد در وسایل نقلیه موتوری بیشتر مورد  استفاده قرار می گرفت.

در سال 1881 میلادی شیمیدان فرانسوی به نام “کامیل فور” (Camille Faure) توانست باتری اسیدی دیگری را اختراع کند.

این باتری علاوه بر قدرت دادن به اتومبیل، 5 سال بعد، یعنی در سال 1886 و برای اولین بار در زیر در یایی ها هم مورد استفاده قرار گرفت. جالب است بدانید که از این باتری در روشن کردن شهر پاریس نیز استفاده شده و به این ترتیب این شهر لقب “شهر نور” (the city of lights) را به خود اختصاص داد.

علاوه بر فرانسوی ها، بسیاری از دانشمندان انگلیسی نیز در تولید و آشنایی با خودروهای برقی دستی داشته اند. به گونه ای که در سال 1884 توماس پارکر (Thomas Parker) اولین خودروی برقی خود را در لندن اختراع کرد.

او از باتری های دارای ظرفیت بالا  و قابل شارژی که خود طراحی کرده بود، در این خودرو استفاده کرد. از نوآوری های دیگر او می توان به برقی کردن وسیله زیر زمینی لندن، تراموای لیورپول و بیرمنگام و سوخت بدون دود Coalite اشاره کرد. 

در سال1887 میلادی، محترع آمریکایی به نام “ویلیام موریسون” (William Morison) تلاش زیادی در زمینه تولید خودروهای برقی کرد، ولی موفق نبود. وی در این زمینه ناامید نشد و در سال 1890 توانست  چند مدل مختلف از خودروهای برقی را بسازد.

همان طور که قبلا هم اشاره شد، دوران طلایی آشنایی با خودروهای برقی مربوط به اواخر سال های 1800 می باشد. به گونه ای که در اواخر سال های 1890 و اوایل سال های 1900 علاقه مردم به وسایل نقلیه الکتریکی افزایش یافت.

در آن زمان، شخصی به نام Walter C. Bersey تاکسی های برقی را متداول کرد  و تاکسی برقی به ناوگان تاکسی رانی  و خیابان های لندن وارد شد. پس از مدتی این تاکسی ها با نام مستعار “humming birds” معروف شدند، زیرا سر و صدای تولید شده توسط آن ها، صدایی همچون زمزمه بود. 

در سال 1911 اولین خودروی هیبریدی توسط شرکت شیکاگویی “وودز موتورز” وارد بازار شد. از آن جایی که این خودرو نسبت به قیمتی که داشت دارای سرعت کافی و سرویس های مورد نظر نبود، معرفی آن به بازار با شکست مواجه شد.

در آن زمان با توجه به وجود محدودیت های تکنولوژی، حداکثر سرعت خودروهای برقی 32 کیلومتر بر ساعت بود ولی علی رغم داشتن سرعت پایین، نسبت به رقیبان خود مزیتی بیشتری داشتند.

این خودرو ها بو، لرزش و سر و صدای خودرو های بنزینی را نداشتند. هم چنین نیاز به تعویض دنده در آنها نبود و بر عکس خودرو های بنزینی که شامل یک هندل دستی برای روشن شدن موتور خودرو بودند، نیاز به تلاش بدنی زیادی برای روشن شدن نداشتند. 

آشنایی با خودروهای برقی، در میان  ثروتمندان نیز به مرور زمان رواج یافت و روز به روز افراد از قشر های مختلف جامعه از این خودرو ها برای تردد در شهر استفاده می کردند. هم چنین خودروهای برقی به دلیل سهولت در کارکردشان، جزو مناسب ترین وسایل نقلیه برای خانم ها به شمار می رفت. 

آشنایی با خودروهای برقی و مزایای آنها

آشنایی با خودروهای برقی

تحقیقات فراوانی در زمینه نحوه کاهش مصرف سوخت های فسیلی، گاز های گلخانه ای و آلودگی هوا شده است. به گونه ای که دولت آمریکا و بسیاری از کشور های توسعه یافته، برنامه های طولانی مدتی در زمینه آشنایی با خودروهای برقی و استفاده از آنها به جای خودرو های بنزینی ارائه کرده اند. 

خودرو های معمولی با بنزین که یک سوخت فسیلی است کار کرده و گاز دی اکسید کربن تولید می کنند. اما خودروهای برقی همان طور که از اسمشان پیداست با برق کار می کنند و هیچ بنزینی نمی سوزانند و در نتیجه دی اکسید کربن نیز تولید نمی کنند. به همین دلیل نام این خودرو ها را خودرو های بدون انتشار گاز های مضر نهادند. 

اشاره به این موضوع بسیار مهم است که بدانید درست است که خودروهای برقی با برق کار می کنند، ولی در کشور های مثل آمریکا، برق عمدتا از یک سوخت فسیلی دیگر یعنی زغال سنگ تولید می شود.

به همین دلیل سرمایه گذاری به نام “وینود کاسلا” که در زمینه انرژی های پاک فعالیت دارد، به منظوز معرفی و آشنایی با خودروهای برقی، این خودرو ها را “خودرو های زغال سنگ سوز” نامید و به مردم معرفی کرد.

ولی از آن جایی که منابع انرژی تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و  باد هم می توانند انرژی لازم برای خودروهای برقی را تولید کنند، بدون آن که دی اکسید کربنی تولید شود، از محبوبیت این اتومبیل ها کاسته نشده است.

ازمهم ترین مزایای خودروهای برقی نسبت به خودرو های معمولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نبود هزینه سوخت (هزینه شارژ خودروهای برقی یک سوم هزینه سوخت گیری برای خودرو های بنزینی و دیزلی می باشد).
 • کاهش میزان آلودگی هوا (این مورد مهمترین مزیت خودروهای برقی نسبت به خودرو های معمولی، که همواره باید در مورد آنها نشانه های دود خروجی از اگزوز خودرو را بررسی کرد می باشد).
 • هزینه کم در نگهداری (به گفته بسیاری از کارشناسان، هزینه نگهداری و استفاده از خودروهای برقی نسبت به خودرو های معمولی بسیار پایینتر است. بسیاری از قطعات مربوط به سیستم احتراقی خودرو، مثل پیستون، به مرور زمان و در اثر استفاده مکرر فرسوده می شوند )
 • حفط محیط زیست (همان طور که قبلا هم گفته شد، بسیاری از مشکلات زیست محیطی از جمله افزایش آلودگی هوا، افزایش گاز های گلخانه ای، سوراخ شدن لایه اوزون، آتش سوزی جنگل ها و … مربوط به استفاده از خودرو های بنزینی و دیزلی می باشند و همین امر سرآغاز آشنایی با خودروهای برقی بوده است).
 • مصرف کمتر انرژی (میزان انرژی لازم برای روشن شدن خودروهای برقی تقریبا نصف انرژی ای است که خودرو های معمولی به آن نیاز دارند).
 • قطعات جانبی کمتر (در این نوع خودرو ها، نیاز به مصرف روغن و آب و فلزات بسیار کمتر از خودرو های معمولی می باشد ).
 • قابلیت دوگانه (اگر چه هنوز مشکلاتی در زمینه نحوه شارژ این نوع خودرو ها وجود دارد، ولی فناوری خودروهای برقی می تواند توانایی یک موتور استاندارد با قدرت باتری را ترکیب کند).
 • کاهش بیماری های تنفسی  (یکی از بزرگترین معضلات استفاده از خودرو های معمولی، افزایش روزانه مشکلات تنفسی، ریوی و قلبی است. به طوری که دولت چین اعلام کرده است که تا سال 2025 میلادی باید حداقل یک دستگاه از پنج دستگاه تولیدی در این کشور برقی و هیبریدی باشد)
 • ضمانت (پس از آشنایی با خودروهای برقی و استفاده از آنها، شاهد این خواهید بود که تولید کنندان خودروهای برقی معمولا تا 8 سال ضمانت را برای کل سیستم هیبریدی خودرو به مشتریان ارائه می دهند).

آشنایی با خودروهای برقی و معایب آنها

آشنایی با خودروهای برقی

اگر چه خودروهای برقی دارای مزایای بسیار زیادی می باشند، ولی در ابعاد گسترده تر دارای معایبی نیز هستند که این امر مانع همه گیر شدن آن ها در میان مشتریان شده است. از معایب مربوط به آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رانندگی آهسته تر (شما قادر نخواهید بود همانند خودرو های بنزینی با سرعت بالا و دلخواه خود رانندگی کنید. اگر چه در صورت تمایل به حرکت با سرعت بیشتر می توانید از بخش بنزینی خود استفاده کنید، ولی این امر خودروی برقی را خراب می کند. فراموش نکنید که سرآغاز آشنایی با خودروهای برقی، کاهش استفاده از سوخت های فسیلی بود ).
 • خطر بیشتر در تصادفات (باتری های لیتیمی که در خودروهای برقی مورد استفاده قرا می گیرند، در برابر آسیب دیدگی و ضربه بسیار حساس هستند و می توانند خطرناک باشند. معمولا این باتری ها توسط مایعات خنک کننده احاطه می شوند و در صورت نبودن این مایع، باتری دچار آتش سوزی می شود. از طرفی دیگر، این باتری ها در خود مقدار نسبتا زیادی انرژی الکتریکی ذخیره می کنند که در صورت بروز تصادف و ایجاد اتصال با سایر نقاط بدنه خودرو می تواند خطر ساز باشد. ولتاژ این باتری ها هم معمولا بسیار بالا بوده و در صورت تماس، حتی خطر مرگ وجود دارد. علاوه بر این اگر چه در طراحی خودروهای برقی به گونه ی عمل شده که بیشترین حفاظت از باتری آنها صورت پذیرد، اما در صورت تصادفات شدید، امکان آتش گرفتن آن ها بسیار بالا بوده و اگر به منظور خاموش کردن آتش بر روی آنها آب ریخته شود، خطرات جبران ناپذیری به خودرو و شخص وارد می شود).
 • گرانتر بودن خودروهای برقی (قیمت این نوع خودرو ها معمولا چند هزار دلار بیشتر از خودرو های معمولی است)
 • هزینه در مقابل صرفه جویی در مصرف (در صورت استفاده و آشنایی بل خودروهای برقی، متوجه خواهید شد که درست است که با استفاده از خودروهای برقی در مصرف بنزین صرفه جویی می شود، ولی هزینه ای که برای نگهداری از خود وسیله نقلیه معمولا پرداخت می شود، مقدار کمی نخواهد بود).
 • محدوده حرکتی کم (در حال حاضر خودروهای برقی فقط برای رانندگی در داخل شهر مناسب هستند و شما قادر به طی مسافت های طولانی بین شهری نخواهید بود. به عنوان مثال، خودروی الکتریکی تسلا مدل S P90D که پرفروشترین خودروی الکرتریکی در انگلستان است، دارای محدوده حرکتی 430 کیلومتری است).
 • سوخت گیری و شارژ (بر خلاف خودرو های معمولی که شما می توانید باک بنزین یا گازوئیل خود را در کمتر از چند دقیقه پر کنید، شارژ خودروهای برقی زمانبر بوده و در بیشتر مدل های آن، شارژ کامل آن یک شب تا صبح طول می کشد. البته شرکت تسلا در این مورد سوپر شارژ هایی را در پمپ بنزین های مخصوص تعبیه کرده که در مدت زمان 40 دقیقه شارژ کامل خودرو صورت می پذیرد).
 • تعمیرات (در صورتی که در عملکرد یک وسیله نقلیه بنزینی مشکلی پیش بیاید، مکان های زیادی وجود دارند که در آنجا افراد متخصص و مکانیک به بررسی مشکل و تعمیر خودرو می پردازند.هم چنین فروشگاه های بسیاری وچود دارند که فروش انواع لوازم یدکی خودرو را ارائه می کنند. ولی در صورتی که در مورد قطعات مربوط به خودروهای برقی مشکلی پیش بیاید، برای تعمیر و یا تعویض این قطعات مجبور هستید هزینه های خیلی بیشتری را پرداخت کنید).
 • نبود زیر ساخت ها (یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به خودروهای برقی نبود زیرساخت مناسب برای شارژ آنها است. به منظور شارژ آنها باید به مراکز ثابتی مراجعه کنید، اگرچه می توان به صورت سیار نیز این شارژ را انجام داد. در حال حاضر سیستم وایرلس این خودرو ها به این صورت است که باید در مکان های مشخصی پارک شوند و بدون اتصال مستقیم به پریز شارژ شوند. البته در بیشتر نقاط جهان هنوز این فناوری وجود نداشته و یا بسیار محدود است).
 • وزن زیاد (خودروهای برقی نسبت به خودرو های معمولی دارای وزن بسیار بیشتری بوده و این امر باعث شده است که این نوع خودرو ها دارای قدرت مانور کمتر و دینامیک ضعیف تری باشند).

یکی از خودرو های برقی تولید ایران، خودروی برقی “اکسیژن” است. این خودرو قابلیت پیمودن 220 کیلومتر  با هر نوبت شارژ را دارد و سرعت آن به 85 کیلومتر در ساعت می رسد. نمونه دیگر خودروی “رانا الکتریکی” است که فقط از یک موتور الکتریکی با قدرت 122 اسب بخار  بهره می برد.

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟