برترین شرکت های تیونینگ خودرو

 • 19 اردیبهشت 1400
 • بدون دیدگاه
برترین شرکت های تیونینگ خودرو

شرکت های تیونینگ خودرو

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

برترین شرکت های تیونینگ خودرو در جهان، تحول عظیمی را در صنعت خودروسازی ایجاد کرده اند. به گونه ای که با طراحی منحصر به فرد و با به کارگیری تکنولوژی های به روز، در ارتقای خودروهای کمپانی های بزرگ نقش به سزایی دارند.

تیونینگ خودرو یعنی ارتقا دادن مشخصات فنی و ظاهری یک خودرو. به عبارتی دیگر، تیونینگ در واقع تغییر و یا تعویض بخشی از  قسمت های خودرو، به منظور زیباتر کردن و بهتر کردن خودرو می باشد. 

تمام خودرو های تولید شده توسط یک کمپانی، به صورت حرفه ای و لوکس طراحی و تولید نمی شوند. به طور کلی خودروها برای استفاده عادی و به سلیقه عموم کاربران تولید می شوند. ولی برخی از علاقه مندان، تمایل دارند که خودروی خود را از آن چیزی که هست ارتقا بدهند. در این مواقع، کمپانی های تیونر وارد عمل می شوند.  

به طور کلی می توان تیونینگ خودرو را به سه بخش تقسیم بندی کرد:

 1. تغییرات و تزییناتی که در داخل خودرو انجام می شوند.
 2. تغییراتی که به بیرون خودرو اعمال می شوند.
 3. تغییراتی که منجر به تقویت شدن موتور خودرو می شوند.

از جمله تغییراتی که به داخل خودرو مربوط به شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نورپردازی داخل خودرو
 • روکش صندلی
 • فرمان خودرو
 • کف پوش
 • سیستم صوتی
 • صندلی اسپورت

تغییراتی که مربوط به بیرون خودرو هستند، شامل موارد زیر می توانند باشند:

 • رینگ و لاستیک
 • شیشه های خودرو
 • آینه بقل
 • سپر
 • چراغ ها
 • اگزوز

از مواردی که باعث تقویت موتور خودرو می شوند نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از فیلتر هوای اسپورت
 • نصب هدرز
 • استفاده از فنر لول های اسپرت

برترین شرکت های تیونینگ خودرو، بسیاری از موارد ذکر شده در فوق را در نظر داشته و با به کارگیری بسیاری از آنها (با توجه به نوع و مدل خودرو) در افزایش تقاضا در بازار نقش به سزایی دارند.

شرکت های تیونینگ زیادی در دنیا وجود دارند که در زمینه های ظاهری و فنی انواع تغییرات را بر روی خودروها اعمال می کنند.

بسیاری از این شرکت های تیونینگ خودرو بسیار مطرح و شناخته شده هستند و در طراحی و ایجاد تغییرات فنی در انواع خودروها خبره شده اند.

اما در این میان برخی نام های بزرگ نیز به صورت انحصاری برای کمپانی ها و شرکت های خودروسازی خاص تیونینگ انجام می دهند که در ادامه این مقاله از نامداران و برترین شرکت های تیونینگ خودرو در هر دو گروه اسم خواهیم برد. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

همچنین جالب است بدانید این کمپانی ها تک تک لوازم یدکی خودرو را شخصی سازی می کنند. تنها کافیست تا از آن ها بخواهید!

کمپانی منصوری (Manssory)

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

کمپانی منصوری توسط کوروش منصوری که یک ایرانیست در سال 1989 و با تمرکز بر تیونینگ خودروهای انگلیسی نظیر بنتلی، رولز رویس و استون مارتین در شهر لندن بنا شد و پس از آن به تیونینگ خودروهای فراری و انواع دیگر خودروهای لوکس نیز پرداخت.

امروزه کمپانی منصوری جزو برترین شرکت های تیونینگ خودرو قرار دارد و با ایده ها و طرح های شگفت انگیزی که بر روی خودروهای لوکس پیاده می کند، چشم هر بیننده ای را مجذوب محصولات خود کرده است.

این کمپانی همچنین با انواع شرکت های بازیسازی نیز در زمینه های خودرویی در حال همکاریست و سابقه تیونینگ انواع خودروهای سوپر اسپرت از انواع برندهای معتبر نظیر لامبورگینی، فراری، مرسدس بنز، پورشه، مک لارن، آئودی و حتی بوگاتی را در کارنامه خود دارد.

چندی پیش نیز در برنامه پرطرفدار Top gear یک فراری 458 ایتالیا که توسط منصوری دیزاین و تیون شده بود به معرض نمایش درآمد و بسیار مورد تشویق بینندگان قرار گرفت.

کمپانی برابوس (Brabus)

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

یکی دیگر از برترین شرکت های تیونینگ خودرو در جهان کمپانی برابوس است.

این کمپانی در سال 1977 در شهر بوت هاب آلمان تاسیس شد و شروع به کار کرد. این کمپانی شریک قدیمی و همکار جدی کمپانی مرسدس بنز است و دیزاین و تیونینگ خودروهای بنز را در دستور کار خود قرار داده است.

طراحی های خشن و جذاب این کمپانی بر روی خودروهای بنز باعث شده طرفداران بی شماری از سرتاسر دنیا خواهان محصولات کمپانی برابوس باشند.

محصولات تیون شده توسط کمپانی برابوس دارای قیمت های بالایی می باشند، ولی این امر اصلا مانعی برای شناخته شدن این کمپانی به عنوان عضوی از برترین شرکت های تیونینگ خودرو نشده است.

 تمرکز اصلی برابوس نیز در ابتدا بر روی افزایش بازدهی موتور خودرو و افزایش توانایی فنی و پس از آن بر روی طراحی خارجی خودرو و طراحی های داخلی می باشد.

کمپانی برابوس سالهاست به کمپانی مرسدس بنز وفادار مانده و سابقه انواع خودروهای این کمپانی را در کارنامه تیونینگ خود دارد.

کمپانی هنسی (hennessey)

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

بدون شک یکی از برترین شرکت های تیونینگ خودرو بخصوص در زمینه فنی و افزایش قدرت و بازدهی موتور، کمپانی هنسی است.

این کمپانی در سال 1991 توسط جان هنسی در کشور امریکا پایه گذاری شد و تا به امروز خودروهای زیادی را تیون و حتی تولید کرده است! بله این شرکت تنها به تیونینگ خودروها بسنده نکرد و شروع به فعالیت در زمینه ساخت خودرو نیز کرده است.

شاید معروفترین خودروی تولید شده توسط این شرکت خودروی هنسی ونوم اف 5 (Hennessey Venom F5) باشد که یکی از سریعترین خودروهای معرفی شده در جهان با 1600 اسب بخار قدرت است.

این خودروی 8 سیلندر با همکاری شرکت دلتا موتور اسپرت انگلستان طراحی و تولید شده و برای رقابت با سوپر اسپورت های نامدار دنیا چیزی کم ندارد.

کمپانی تیونینگ هنسی دارای نمونه های تیون  شده خودرو از برندهای معتبر فراری، لامبورگینی، مک لارن، کمپانی پورشه ،  بنتلی، جیپ، فورد، داج، کادیلاک، شورولت و لکسس است و بر روی انواع خودروهای اسپرت، سوپر اسپرت، اس یو وی، پیکاپ و … تغییرات شگرفی را انجام داده است.

از آنجایی که این کمپانی در تیونینگ خودروهای مشهورترین کمپانی های دنیا (که به آنها اشاره کردیم) حرفی برای گفتن دارد، این برند را به عنوان عضوی از برترین شرکت های تیونینگ خودرو در جهان می شناسیم.

تک آرت (Tech Art)

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

یکی از برترین شرکت های تیونینگ خودرو شناخته شده در جهان، کمپانی آلمانی تک آرت است که دارای بالاترین تقاضا در زمینه شخصی سازی انواع مدل های کمپانی پورشه، به ویژه تیونینگ خودرو های اسپورت، در سراسر دنیا می باشد.

این کمپانی در سال 1987 توسط توماس برهاینگر تاسیس شد و در دهه 90 میلادی، با ارتقا قطعات و تولید محصولات جدید، پیشرفت چشمگیری در عملکرد آن حاصل شد.

یکی از خودرو هایی که کار تیونینگ آن به عهده تک آرت بوده، پورشه 911 توربو S است.

از جمله تغییرات ظاهری که بر روی این ماشین اعمال شده، می توان به اسپورت تر کردن رکاب های جانبی و تیغه های هوایی ورودی های کناری اشاره کرد.هم چنین امکان فراهم سازی سیستم اگزوز اسپورت و رینگ های 20 و 21 اینچی (به ترتیب برای جلو و عقب) از طرف این کمپانی ارایه شده است.

از برترین طراحی هایی که توسط این کمپانی انجام شده اند، می توان به طراحی  پورش کاین مگنوم اسپورت، تک آرت باکستر اس واید بادی، تک آرت کررا جی تی و … اشاره کرد.

آلپینا (Alpina)

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

شرکت آلپینا از نظر قدمت، در زمینه تیونینگ خودروهای BMW از حریفان خود بسیار جلوتر بوده و پیشتاز است.

این برند آلمانی هم جزو برترین شرکت های تیونینگ خودرو بوده، که هم یک خودروساز و هم یک تیونر خودرو محسوب می شود و در سال 1965 توسط شخصی به نام “بورکارد بوونسیپن” (Burkard Bovensiepen) تاسیس شده است.

اولین تیونینگ خودرویی که توسط این کمپانی صورت گرفت، خودروی BMW 1500 بود. 

در ابتدا که این کمپانی تازه تاسیس شده بود، عنوان زمینه فعالیتی آن “سازنده ماشین تحریر” بود، ولی فعالیت اصلی آن همیشه به تیونینگ خودروهای BMW مربوط بوده است. به گونه ای که پس از دو سال فعالیت، موفق به دریافت تاییدیه از BMW شد. 

همین موضوع تاثیر بسیار زیادی در قرار گرفتن این برند در لیست برترین شرکت های تیونینگ خودرو داشته.

همان طور که گفته شد، آلپینا هم یک سازنده و هم یک تیونر خودرو است. در حال حاضر نمایندگی های BMW خودروهای آلپینا را عرضه می کنند. این خودرو ها دارای گارانتی معتبر از طرف BMW نیز هستند.

آلپینا از حرف B برای نامگذاری خودروهای بنزین سوز و حرف D برای نامگذاری خودروهای دیزلی خود استفاده می کند.

یکی از معروف ترین خودروهای این کمپانی، M6 است که با قدرت 600 اسب بخار و یک موتور توربو-دوقلو v8، یک شاهکار محسوب می شود.

از دیگر خودروهای این کمپانی می توان به خودروهای XD3،B3،B4،B5،B7،D3،D4،D5 و … اشاره کرد.

جی پاور (G Power)

برترین شرکت های تیونینگ خودرو

یکی از برترین شرکت های تیونینگ خودرو که در تیونینگ خودرو های BMW حرفی برای گفتن دارد، کمپانی آلمانی جی پاور است. این کمپانی در ابتدا تنها تیونر خودروهای کمپانی BMW بود، ولی در گذر زمان شروع به تیونینگ محصولات مرسدس بنز نیز کرد. 

تاریخچه این کمپانی آلمانی به سال 1971 باز می گردد. اکنون می توان آن را یک تیونر با تجربه 50 ساله در نظر گرفت.

 یکی از مشهورترین خودروهایی که تیونینگ آن توسط جی پاور انجام شده است، BMW M5 است. 

این تیونر آلمانی قدرت سدان این خودرو را به 800 اسب بخار رسانده است. تقویت پیشرانه و حداکثر قدرت خروجی ممکن، تمرکز اصلی این تیونر بر روی این خودرو بوده است.

در خودروی M5 از پیشرانه 8 سیلندر 4.4 لیتری به همراه دو توربوشارژ استفاده شده است. مهندسین جی پاور با تنظیمات جدید ECU، ورودی هوای بهتر، توربوشارژ های بزرگتر و اگزوز تیتانیومی با سراگزوز های 100 میلیمتری،قدرت خروجی را به بیش از 600 اسب بخار استاندارد رسانده اند.

 متخصصان و طراحان جی پاور، ظاهر M5 را هم کمی تغییر داده اند. درب کاپوت فیبر کربن و رینگ های 21 اینچ با طرح کلاسیک 5 پره ای دوگانه، تنها تغییرات جدید در ظاهر این خودرو می باشند.

اکنون خودروهای سری 1 سه در و پنج در، مدلهای مختلف سری 2 و M2، مدل های مختلف سری 3 و M3، مدل های مختلف سری 4 و M4 کوپه، سری 5 سدان، سری 6 کوپه و … از جمله خودروهایی هستند که تیونر آنها این کمپانی بزرگ می باشد.

تنوع بالای خودرو هایی که این برند تیونینگ آنها را بر عهده گرفته است، آنرا در لیست برترین شرکت های تیونینگ خودرو در جهان قرار داده است.

هر خودرو دارای یک سری استاندارد ها بوده که یکی از آنها ارتفاع از سطح زمین می باشد. این ارتفاع، با تیونینگ کردن خودرو قابل دستکاری است. اگر این تغییر ارتفاع به درستی انجام نشود، باعث بروز مشکلاتی در آیرودینامیک و سواری خودرو خواهد شد. در این صورت راننده مجاب است ارتفاع را به حالت اولیه بازگرداند.

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟