آب و روغن قاطی کردن موتور

 • 15 دی 1400
 • بدون دیدگاه
آب و روغن قاطی کردن موتور

معنای آب و روغن قاطی کردن موتور خودرو چیست؟

آب و روغن قاطی کردن موتور

آب و روغن قاطی کردن موتور یکی از اصطلاحاتیست که نه تنها باید آن را خیلی جدی گرفت، بلکه ترسناک نیز به حساب می آید.

در صورتیکه در مخزن آب خودرو روغن مشاهده شود به اصطلاح گفته می شود موتور خودرو آب و روغن قاطی کرده است.

موتور خودروی شما در واقع حکم قلب ماشین را دارد که برای تداوم عملکرد خود، به دو مایع حیاتی احتیاج دارد. این دو مایع آب و روغن می باشند.

عملکرد این قطعه حیاتی دارای زمانبندی مشخصی است که توسط تسمه تایم تنظیم می گردد. در واقع تمامی قطعاتی همچون سوپاپ، میل بادامک و … که با یکدیگر در تعامل هستند، توسط تسمه تایم در زمان مشخص شده ای شروع به کار می کنند.

و اما در مورد مایعات نام برده شده، باید بگوییم که درست است که این دو مایع حیاتی، همزمان و همراه با یکدیگر در پیشرانه  مشغول کار هستند، ولی هیچ گاه نباید با یکدیگر ترکیب شوند. در صورت ترکیب شدن، مشکلاتی برای موتور ماشین شما پیش خواهد آمد و به اصطلاح می گویند: “پیشرانه آب و روغن قاطی کرده “. 

به طور کلی دلیل این که می گوییم این دو مایع حیاتی هستند این است که موتور ماشین از قطعات فلزی و مجموعه های مکانیکی مختلفی تشکیل شده که در کنار یکدیگر مشغول دوران و حرکت هستند. 

این تماس و حرکت دائمی میان اجزا باعث به وجود آمدن نیروی اصطکاک و به تبع آن سایش و  خوردگی شدید آنها می شود. 

مهندسان برای برطرف کردن این مشکل، سیستم روغن رسانی که شامل اویل پمپ، فیلتر روغن و مجاری متعدد درون پیشرانه است را طراحی کرده اند. 

طرز کار این سیستم به این گونه است که همراه با روشن شدن پیشرانه، توربین اویل پمپ نیز به چرخش در می آید. نیروی مکش حاصل از این فرآیند، روغن موتور را از ظرف روغن به سوی مجاری مخصوص می فرستد. با این کار، روغن موتور وارد بخش های مربوط به قطعات می شود.

پس از عبور از فیلتر، روغن در فضای اندک همچون یاتاقان و میل لنگ قرار گرفته و لایه بسیار نازکی را تشکیل می دهد. به این ترتیب سطح تماس قطعات با یکدیگر به حداقل رسیده و نیروی اصطکاک به وجود آمده تا حد زیادی کاهش می یابد.

یکی دیگر از دلایل به کار گرفتن این مایعات حیاتی در داخل خودرو این است که  پیشرانه با انفجار های متوالی و متعدد درون محفظه سیلندر همراه است. در نتیجه این انفجار ها، دمای موتور به میزان زیادی بالا می رود. این افزایش دما موجب انبساط و دفرمه شدن قطعات حساسی مثل  رینگ پیستون، یاتاقان و .. می شود. 

برای از بین بردن این مشکل، از سیستم خنک کننده موتور شامل رادیاتور، مایع خنک کننده (آب رادیاتور) و واترپمپ استفاده می شود. 

روال کار به این صورت است که با روشن شدن موتور، پره های واتر پمپ شروع به دوران می کنند. این امر موجب گردش مایع خنک کننده  درون منافذ ویژه می شود. به این ترتیب گرمای موتور از طریق رادیاتور به بیرون دفع می شود. (دمای استاندارد حدود 80-90 درجه است). 

به طور کلی عواملی همچون خرابی تسمه تایم و آب و روغن قاطی کردن موتور صدماتی با هزینه های سرسام آور به موتور خودرو وارد می کند که نیاز به انواع لوازم یدکی خودرو برای بخش موتوری را ایجاد می کند و تعمیرات تخصصی نیاز دارد تا به حالت عادی خود بازگردد.

چرا که با خرابی این قطعات، سلامتی تمامی اجزایی که با آنها در تعامل هستند نیز به خطر می افتد. به عنوان مثال، اگر تسمه تایم دچار آسیبی شود، سوپاپ ها، پیستون، میل لنگ و … نیز دچار آسیب دیدگی خواهند شد.

در این مقاله به بررسی این مورد و عوامل مختلف موثر بر آن می پردازیم.

علائم آب و روغن قاطی کردن موتور ماشین

آب و روغن قاطی کردن موتور

پدیده آب و روغن قاطی کردن موتور خودرو دارای علائم و نشانه هایی است که توجه داشتن به آنها می تواند از بروز هزینه های هنگفت جلوگیری کند. در زیر به چند نمونه از این علائم اشاره می کنیم:

 • مشاهده روغن در رادیاتور خودرو (این مورد اصلی ترین نشانه آب و روغن قاطی کردن موتور است)
 • سرد بودن رادیاتور هنگام کار کردن خودرو (در واقع ماشین کار می کند ولی رادیاتور سرد است)
 • باد کردن شیلنگ متصل به رادیاتور
 • وجود بخار در درب موتور
 • تغییر شکل لوله‌های متصل به رادیاتور
 • روشن نشدن خودرو در سرما و خارج شدن دود سفید از موتور (یکی از نشانه های خرابی واشر سرسیلندر، خروج دود سفید و غلیظ از اگزوز است. این اتفاق به دلیل مخلوط شدن آب و مایع خنک کننده با بنزین می افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دود های  خروجی از اگزوز خودرو، مقاله “نشانه های دود خروجی از اگزوز خودرو” را مطالعه کنید ).

دلایل آب و روغن قاطی کردن موتور و اثرات آن

آب و روغن قاطی کردن موتور

همانطور که گفته شد در اتومبیل مجاری جدایی بمنظور حرکت آب و روغن موتور خودرو وجود دارند که هرکدام وظیفه خاصی را عهده دار می باشند.

وظیفه اصلی آب همانطور که مشخص است، کاهش دمای موتور و خنک کردن آن می باشد. درحالیکه روغن وظیفه دارد از تماس فلز با فلز و ایجاد اصطحکاک میان آن ها جلوگیری کند.

چراکه در صورت تماس دو فلز باهم و در حرارت بالا این فرآیند موجب جوش خوردن فلزات یاد شده می شود که در برترین حالت موتور خودرو گیرپاژ می کند.

در صورت بروز اتفاق و شرایطی مجاری آب و روغن ترک برداشته و در نهایت موجب ترکیب و قاطی کردن آب و روغن موتور می شود که قابل تشخیص است.

به طور کلی هر دلیلی که منجر به خارج شدن آب یا روغن از مجاری مخصوص خود و نفوذ به کانال دیگری شود، باعث آب و روغن قاطی کردن موتور می شود. در این حالت روغن موتور به رنگ شیری(نسکافه ای) در می آید. 

شایع ترین علت این مسئله به سوختن واشر سر سیلندر بر می گردد. واشر سرسیلندر  یک نوع آب بند پلاستیکی-فلزی است که بین سرسیلندر و بلوک سیلندر قرار می گیرد تا از نفوذ آب و روغن به درون محفظه سیلندر یا مجاری دیگر پیش گیری عمل آید. 

هر گاه این واشر در اثر حرارت زیاد و یا سایر عوامل مخرب دچار سوختگی، فرسودگی و یا خرابی شود، آب و روغن موتور می توانند به درون کانال های ویژه یکدیگر نفوذ کرده و پدیده آب و روغن قاطی کردن موتور اتفاق بیفتد.

هم چنین در پیشرانه هایی که کانال های روغن و آب خارج از سرسیلندر  در کنار یکدیگر قرار دارند نیز احتمال آب و روغن قاطی کردن موتور، بدون آسیب دیدگی یا سوختن واشر سر سیلندر وجود دارد. 

  به طور کلی سوختن واشر سر سیلندر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می کنیم:

 • فن خودرو به درستی کار نکند(فن خودرو دارای عملکرد ساده ای است. ولی در صورتی که عملیات خنک کردن خودرو به درستی توسط آن انجام نشود، دمای موتور بالا رفته و جوش خواهد آورد ) 
 • قرار نگرفتن واشر در جای صحیح خود توسط مکانیک (در صورتی که خودروی شما نیاز به تعمیر پیدا کرده باشد و واشر سرسیلندر توسط مکانیک در جای خود محکم نشده باشد، احتمال دارد بسوزد.قرار دادن واشر سر سیلندر به طور صحیح به این گونه است که بخش مسی آن باید رو به پایین باشد )
 • جوش آوردن موتور ماشین(جوش آوردن دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از اصلی ترین آنها، کاهش آب رادیاتور و  نشت آب از موتور می باشد.هم چنین در صورتی که در  فصول گرم سال از ضدیخ استفاده نکرده باشید، موتور در آفتاب داغ جوش خواهد آورد )
 • به پایان رسیدن عمر واشر سرسیلندر

برای تشخیص این مورد که آیا موتور آب و روغن قاطی کرده یا خیر، بهترین راه بررسی گیج روغن موتور است.

از غلظت و رنگ روغن بر روی نازل می توان فهمید که این اتفاق افتاده است یا خیر، به این صورت که در صورت آب و روغن قاطی کردن موتور ، رنگ روغن روی نازل به رنگ شیری در خواهد آمد.

در صورت مشاهده چنین موردی از حرکت دادن خودرو بپرهیزید چراکه در صورت افزایش حرکت و در نتیجه آن افزایش دمای موتور، اجزای داخلی موتور ذوب شده و هرچه بیشتر بگذرد، آسیب های موتور خودرو بیشتر و بیشتر می شود.

اگر آب و روغن قاطی کردن موتور ناشی از سوختن واشر سرسیلندر باشد، فراید های دمونتاژ سرسیلندر و تعویض واشر سرسیلندر باید صورت پذیرند. 

از سویی دیگر، با انجام دادن بعضی امور نظیر چک کردن دائمی سطح آب رادیاتور، استفاده همیشگی از ضدیخ، تعویض به موقع روغن موتور ، انجام تست های دوره ای به منظور اطمینان از  صحت عملکرد رادیاتور و هم چنین عملکرد صحیح فن خنک کننده رادیاتور، می توان از آب و روغن قاطی کردن موتور جلوگیری کرد.

از آن جایی که خرابی واشر سرسیلندر یکی از اصلی ترین دلایل آب و روغن قاطی کردن موتور می تواند باشد، حتما به مرغوبیت آن هنگام خرید توجه داشته باشید. بهترین روش برای خرید لوازم یدکی خودرو، به ویژه لوازم یدکی خودروهای خارجی مانند هیوندای، آئودی، بنز و … مراجعه به نمایندگی معتبر آنهاست.

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟