تسمه تایم چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

 • 25 اسفند 1400
 • 1 دیدگاه
تسمه تایم چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

همانطور که از عنوان این مقاله مشخص است، ما قصد داریم  در مورد هر آن چه که در شناخت قطعه تسمه تایم در خودرو مورد نیاز است، مانند تاریخچه ای از این قطعه ، نحوه کار کرد  و ….صحبت کنیم.

احتمالا  شما تا به الان جمله ” جزئیات کوچک تاثیرات بزرگی دارند”را شنیده اید. مفهوم کلی این جمله نشان از تاثیری است که مجموعه پارامترهای یک سیستم یا عواملی خارجی بر آن سیستم دارند.

تاثیر تسمه تایم در خودرو

 از مهمترین پارامترهای تاثیرگذار بر افزایش عملکرد هر سیستم در این جهان هستی، برنامه ریزی زمانی است که برای انجام کوچک ترین کارها در آن سیستم اجرا می شود. اتومبیل هم مانند هر سیستم دیگری، نیازمند برنامه زمانبندی مناسب، در راستای کارکرد موتور و اجزای تشکیل دهنده آن است تا  هدف اصلی  که حرکت اتومبیل است، محقق گردد. این وظیفه خطیر در پیشرانه خودرو بر عهده تسمه تایم است.

بنابراین زمان تعویض تسمه تایم نیز از مهمترین پارامتر هایی به شمار می رود که هر راننده وسیله نقلیه ای باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد.  

در ابتدا  نگاهی به چیستی این قطعه و تاریخچه آن  انداخته، سپس در ادامه، شما را به طور کامل با عملکرد و ساختار آن آشنا خواهیم کرد.

پیش از مطالعه ادامه این مقاله، توصیه می شود ویدئو های زیر را مشاهده بفرمایید. در این ویدئو ها، قطعه تسمه تایم به صورت کامل شرح داده شده است و آشنایی کلی با ساختار آن پیدا خواهید کرد.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

تسمه تایم جزوی از قطعات موتورهای احتراق داخلی است و در داخل پیشرانه‌ی  خودرو قرار دارد.

لایه‌های تشکیل دهنده‌ی تسمه تایم

 

این قطعه‌ی پلاستیکی دارای چهار لایه مختلف است که از مواد متفاوتی تشکیل شده اند و کارکردها و خاصیت های متفاوتی دارند. بیرونی ترین لایه  این تسمه از یک پارچه مقاوم با دوام بالا تشکیل شده است.

لایه دوم از فایبرگلس تشکیل شده است که در برابر دما، کشش طولی و پارگی مقاوم بوده و از ویژگی های دینامیکی یا حرکتی خیلی خوبی برخوردار است.

لایه بعدی از پلاستیک CR یا HNBR  ساخته شده است که معمولا جنس تسمه بر اساس آن معرفی می شود. این لایه وابسته به نوع پلاستیک به کار برده شده، استحکام دینامیکی و حرکتی خوبی دارد.

لایه آخر بیشتر از پارچه پلی آمید ساخته می شود که علاوه بر انعطاف بالا، موجب تقویت دندانه ها هم که در بخش ساختار ظاهری تسمه تایم به آن اشاره می‌کنیم، می شود. در واقع این لایه بر روی دندانه های تسمه کشیده می شود.

تسمه تایم و رابطه آن با قطعات دیگر موتور

 

در حقیقت تسمه تایم رابط میان میل لنگ و سوپاپ محسوب می‌شود، به گونه‌ای که با چرخش میل لنگ، میل سوپاپ هم می چرخد و حرکت باز و بسته شدن سوپاپ ها به درستی انجام می‌شود و البته نتیجه آن  موجب عملکرد صحیح چهار عمل اصلی موتور مکش، تراکم، انفجار و تخلیه می‌شود.

این قطعه عملکرد بسیار حیاتی در موتور خودرو ایفا می‌کند و بسیار ضروری است که نسبت به آن آگاهی لازم کسب شود.

برای آشنایی بیشتر یا یکی از دیگر عوامل آسیب زننده به پیشرانه، مقاله مرتبط با آب و روغن قاطی کردن موتور را مطالعه بفرمایید.

مروری بر تاریخچه تسمه تایم

 این قطعه اولین بار در سال 1945 مورد استفاده قرار گرفته است. در سال 1962، خودروی آلمانی (گلاس 1004 ) اولین خودرویی بود که از تسمه از نوع تایمینگ استفاده می‌ کرد و به تولید انبوه رسید.

سپس در سال 1966 پونتیاک برای اولین بار در آمریکا از این نوع تسمه در محصول Tempest خود استفاده کرد. در سال 1966 Vauxhall تولید طراحی جدیدی  از موتورهای چهار سیلندر  آغاز کرد که در آن از تسمه از نوع تایمینگ استفاده می شد و همین ترکیب بندی امروزه در غالب خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که اشاره کردیم، مسئولیت زمانبندی در موتور خودرو برعهده تسمه از نوع تایمینگ است. اما در گذشته این وظیفه توسط زنجیر انجام می‌شد که باعث ایجاد صدای زیاد در موتور خودرو، اصطلاحا سنگین کار کردن موتور خودرو می‌شد.

 سادگی در استفاده، هزینه کمتر، عدم نیاز به روغن کاری و  همینطور نیاز به راندمان بالاتر  از دیگر عواملی بود که موجب شد، در طول زمان و به تدریج، زنجیر جای خود را به این نوع تسمه دهد.

در بخش بعد درباره این دو مورد، توضیحات بیشتری خواهیم داد.

فرق تسمه تایم با زنجیر تایم چیست؟

فرق تسمه تایم با زنجیر تایم

مسئولیت انتقال نیرو  از میل لنگ به سوپاپ در برخی خودروها به جای تسمه از نوع تایمینگ به عهده  زنجیر تایم است. تفاوت اصلی این دو در جنس ماده‌ای است که از آن ساخته شده‌اند. تسمه  همانطور که گفته شد از جنس پلاستیک است و زنجیر تایم از جنس فلزی و فولادی است.

هر کدام  دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزایا و معایب تسمه تایم

مزایا

 • این قطعه به دلیل جنس پلاستیکی، در برابر خوردگی دندانه ها مقاوم است.
 • با توجه به پلاستیکی بودن ، صدای اضافی از خود تسمه تولید نمی شود.
 • نیازی به روغن کاری، تعمیر و یا نگهداری ندارد.
 • نسبت به زنجیر تایم از جنس سبک تری است.
 • اتلاف انرژی کمتری دارد.
 • راندمان بالایی دارد.
 • مقرون به صرفه است.

معایب

 • طول عمر مشخصی دارند.
 • در برابر نیروهای کششی دوام بالایی ندارند.
 • توانایی انتقال نیرو با گشتاور بالا را ندارند.

مزایا و معایب زنجیر تایم

مزایا

 • در برابر نیروهای کششی بسیار محکم و بهینه هستند.
 • طول عمر بالایی دارند.
 • توانایی انتقال نیرو با گشتاور بالا را دارند.

معایب

 • تولید صدای اضافی.
 • هزینه نگه داری بالا.
 • نیاز به روغن کاری دارند.
 • اتلاف انرژی بالاتری دارند.

بنابراین این دو قطعه نقش یکسانی را در خودرو ایفا می کنند. که همان زمانبندی مناسب میان قطعات، جهت عملکرد مناسب موتور است. (که در بخش های بعدی، به صورت کاملتر با این فرآیند آشنا خواهید شد.) . تنها یک سری تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند، که در بالا به تمامی آنها اشاره کردیم.

جالب است بدانید که می توانیم با انجام یک بررسی ساده، متوجه شویم که آیا خودروی ما تسمه از نوع تایمینگ دارد یا خیر. این بررسی به این صورت است که اگر روی دیواره های موتور یک پوشش پلاستیکی مشاهده کردید، یعنی خودروی شما شامل این قطعه است. 

تا به اینجای کار، آشنایی کلی با این قطعه پیدا کرده اید. در ادامه، در مورد عملکرد آن در خودرو، به صورت مفصل توضیح خواهیم داد. پیش از پرداختن کامل به این موضوع، بهتر است به صورت مختصر اشاره ای به آن کرده باشیم.

در موتور احتراق داخلی، تسمه تایم میل لنگ را به میل بادامک(ها) متصل می‌کند، تا به نوبت، بسته شدن و بازشدن دریچه سوپاپ‌ها را کنترل کند. یک موتور چهار زمانه مستلزم این است که سوپاپ‌ها یکبار در هر دو دور میل لنگ باز و بسته شوند که تسمه تایم این کار را انجام می‌دهد. این تسمه دارای دندانه‌هایی است تا به وسیلهٔ آن، میل بادامک(ها) را هم‌زمان با میل لنگ بچرخاند.

طرز کار تسمه از نوع تایمینگ

تسمه تایمینگ قطعه ای است که اجازه میدهد وسیله نقلیه شما عملکرد مناسبی داشته باشد. این قطعه میل لنگ و میل بادامک را با یکدیگر هماهنگ و مرتبط کرده و به تبع آن، یک نقش اساسی در کنترل کردن پیستون ها و سوپاپ ها در وسیله نقلیه شما بازی می کند. اگر بخواهیم به صورت ساده تر بیان کنیم، این قطعه یک نوار پلاستیکی تقویت شده ای است که شامل یک سری دندانه ها و شکاف هایی بر سطح داخلی اش است که باز و بسته شدن سوپاپ های موتور را منظم می سازد. 

هنگامی که میل لنگ می چرخد، تسمه تایم به حرکت درآمده و این حرکت منجر به چرخش میل بادامک می شود. با این کار، تک تک سوپاپ ها باز و بسته شده و پیستون به سمت بالا و پایین حرکت میکند. 

همانطور که میدانیم،

در موتور های چهار زمانه، چهار مرحله یا فاز وجود دارد:

 1. مرحله مکش
 2. مرحله تراکم
 3. مرحله انفجار
 4. مرحله تخلیه

در مرحله مکش، همزمان با حرکت رو به پایین پیستون ، سوپاپ هوا باز می شود و مخلوط هوا و سوخت وارد محفظه سیلندر می شود. در واقع با پایین آمدن پیستون، یک خلا نسبی داخل سیلندر ایجاد می شود و هوای خالص از طریق مجرای سوپاپ هوا وارد محفظه سیلندر می شود.

در دو مرحله بعدی، مخلوط ها و سوخت با یکدیگر ترکیب شده و سپس توسط جرقه ای که توسط شمع ایجاد می شود، این ترکیب منفجر می شود. طی مدت زمانی که این دو مرحله در حال رخ دادن هستند، تمامی سوپاپ ها بسته میشوند. 

به بیانی بیشتر، در مرحله تراکم، پیستون از طرف بالا حرکت می کند و هوای داخل محفظه متراکم می شود. فشار موجود به میزان زیادی بالا رفته و درجه حرارت نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

در مرحله  انفجار نیز شمع جرقه زده و گاز ها منفجر می شوند. در اثر این انفجار، گاز ها حجم زیادی پیدا می کنند و پیستون به سمت پایین رانده می شود. 

در مرحله آخر که همان مرحله تخلیه است، پیستون به سمت بالا حرکت کرده و مخلوط دود و هوایی که باقی ماندند، از سوپاپ دود خارج می شوند. در این مرحله، سوپاپ های دود باز شده و سوپاپ های هوا بسته می شوند. 

و اما نقشه تسمه تایمینگ در این فرآیند چیست؟

این قطعه باید زمان باز و بسته شدن تمام سوپاپ ها  و حرکت پیستون در این فرآیند را کنترل کند. در واقع با نظارت تسمه، تک تک این مراحل نام برده شده، با نظم دقیقی انجام می شوند.

همانطور که قبلا هم اشاره شد، سطح داخلی تسمه  از یک سری دندانه تشکیل شده است. در واقع دلیل این که این قطعه از دندانه تشکیل شده است، این است که به محض اینکه این قطعه با میل لنگ و چرخ دنده های میل بادامک تماس برقرار می کند، نیروی اصطکاک توسط دندانه ها تولید می شود. (قسمت انتهایی میل لنگ و میل بادامک از چرخ دنده هایی تشکیل شده است که تسمه  با این چرخ دنده ها در ارتباط است).

بیشتر بخوانید: خرابی پیستون خودرو

اگر تسمه آسیب ببیند، چه اتفاقی می افتد؟

 در صورتی که این دندانه ها آسیب ببینند، تمامی این هماهنگ سازی های میان میل لنگ و میل بادامک مختل می شود. با این کار، زمان بندی پیستون و سوپاپ ها مختل شده و به تبع آن، به این قطعات آسیب جدی وارد می شود. طبیعی است که با از بین رفتن این هماهنگی ها، عملکرد پیشرانه نیز به کلی مختل می شود. 

پس تا به اینجا، متوجه شدید که چرا نام این قطعه “تسمه تایم” است و چرا این نام ماهیت زمانی دارد. 

در صورتی که تسمه  آسیب ببیند و بشکند، این زمان بندی ها به درستی صورت نمی پذیرد و  پیستون و سوپاپ ها به یکدیگر برخورد کرده و این قطعات نیز به شدت دچار آسیب دیدگی می شوند. در بدترین حالت ممکن، موتور باید به کلی تعویض گردد. 

فرسودگی تسمه تایم

بنابراین مهم ترین مساله در فرسودگی این قطعه این است که نه تنها خود قطعه به تنهایی باید تعویض شود، بلکه بسیاری از قطعات مرتبط با آن نیز نیاز به تعویض خواهند داشت. و حتی شاید نیاز باشد کل پیشرانه با یک پیشرانه نو جایگزین گردد. 

در صورتی که تسمه تایم بشکند، شما در ابتدا صدایی به گوشتان می رسد و سپس، موتور کاملا از عملکرد استاندارد خود خارج می شود. حتی اگر شما در بزرگراه هم با سرعت بالایی در حال رانندگی بودید، وسیله نقلیه شما از حرکت باز می ایستد. 

تا چه مدت بعد از شکسته شدن تسمه میتوانیم به رانندگی ادامه بدهیم؟

همانطور که از مطالب بخش پیش متوجه شدید، یک تسمه تایم آسیب دیده، یک رانندگی پرخطری را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بسیاری از مردم این سؤال را می پرسند که: “تا چه مدت می توانیم با یک تسمه تایمی که دچار فرسودگی شده رانندگی کنیم؟”. جواب این سؤال این است: “حتی یک ثانیه هم نباید این کار را انجام بدید!”. هنگامی که چنین مشکلی برای خودروی شما پیش می آید، به این معنی است که شما خیلی وقت پیش باید به تسمه  ماشین خود توجه می کردید و سلامتی این قطعه را بررسی می کردید.

 حتی اگر بتوانید در این شرایط رانندگی کنید، بهتر است که این کار را انجام ندهید. چرا که قطعا از کار افتادن موتور وسط بزرگراه، از بدترین اتفاقاتی است که برای هر راننده ای می تواند رخ دهد. بنابراین به محض قرار گرفتن در چنین شرایطی، ماشین خود را متوقف کنید و به دنبال یک مکانیک و متخصص باشید!

جهت آشنایی بیشتر با خرابی های تسمه از نوع تایمینگ، مقاله مرتبط با ” پاره شدن تسمه تایم” را مطالعه فرمایید.

معرفی ساختار ظاهری و داخلی

ساختمان تسمه تایم از سه  لایه تشکیل شده است:

 • لایه بیرونی
 • سیم کشش
 • دندانه ها
 • پوشش روی دندانه ها

در ادامه، هر کدام از موار ذکر شده را بررسی می کنیم:

لایه بیرونی:

 

این لایه معمولا از ترکیب های پلیمری (chloroprene)با کیفیت بالا ساخته می‌شود که از سیم کشش در برابر روغن، رطوبت، اصطکاک، ساییدگی و پارگی محافظت می کند. 

هم چنین دارای مقاومت ذاتی در برابر روغن های معدنی بوده، اما در برابر روغن های گیاهی و خنک کننده محلول در آب و همچنین روغن برش مقاومتی ندارد.

سیم کشش:

 

سیم کشش  از جنس فایبرگلاس و به صورت پیوسته و مارپیچی است که استحکام بالایی دارد و فوق العاده قابل انعطاف است. ویژگی های کششی سیم کشش تضمین می کند که گام تسمه با گام قرقره مطابقت دارد.

دندانه ها:

 

در این قطعه دندانه های سختی طراحی شده اند که با  یک چرخ دنده  میل لنگ و دو میل بادامک در هم قفل می شوند و به دلیل وجود این دندانه های دقیق، دریچه های ورودی و خروجی پیستون  به موقع و به صورت منظم باز و بسته می شوند.

در ادامه، به توضیح مختصری در مورد جنس و ساختار ظاهری دندانه ها می پردازیم:

 • جنس دندانه: دندانه ها از لاستیک مقاوم در برابر سایش و برش ساخته شده اند. شکل و چینش دندانه ها به گونه ای است که قرقره، دندانه های تسمه را دقیقا و با حداقل اصطکاک درگیر می کند.     

         تا زمانی که شش دندانه  یا بیشتر روی قرقره کوچک مشبک باشند، ظرفیت کامل تسمه تایم را می توان  استفاده کرد.

          دندانه های داخلی با پارچه نایلونی پوشانده شده است تا  در برابر سایش مقاومت کنند.

 • ساختار ظاهری دندانه ها: انواع مختلفی از ساختارهای ظاهری دندانه وجود دارند که متناسب با نیازهای عملیاتی مختلف بوده و بسته به نیاز، به شکل های مختلف ذوزنقه ای یا گرد و .. ساخته می شوند.
  ساختار ظاهری دندانه های تسمه تایم‌ های خودرویی در دسته بندی (HTD) قرار می‌گیرد. این مدل تسمه‌ها دارای دندانه گرد بوده و به ویژه در برابر ضربات، از تسمه تایم محافظت می کنند.  دلیل این امر، ارتفاع و شکل هندسی دندانه های این نوع است.  

          این مدل تسمه ‌های با هندسه  گرد، در جاهایی استفاده می‌شوند که موتور یا دستگاه با دور بالا کار می‌کند یا به صورت علمی تر، گشتاور بالایی در سیستم داریم.

 

شماتیکی از دندانه های تسمه تایم

پوشش روی دندانه ها: به منظور کاهش سایش بر روی سطوح در حال حرکت و همچنین دستیابی به سطح بالایی از استحکام دندانه ها، یک پارچه سخت و مقاوم در برابر سایش، بر روی سطح خارجی دندانه ها اعمال می شود.

         از دیگر ویژگی های ساختار ظاهری تسمه  تایم می توان به تعداد دندانه‌،پهنای تسمه، ارتفاع تسمه، طول تسمه و گام آن اشاره کرد.

در جدول زیر، لایه هایی که اشاره کردیم، همراه با عملکردشان، گردآوری شده اند.

گام تسمه

گام ، فاصله میان مرکز دو دندانه مجاور بر حسب میلی متر و/یا اینچ است که در خط گام تسمه تایم اندازه گیری می شود.

ارتفاع و طول و پهنای تسمه هم وابسته به نوع تسمه تایم و کاربردی که دارد، متفاوت هستند. که به طور کامل به عنوان مشخصات محصول ذکرشده و بسته به نوع سیستم تغییر می کند.

با مشاهده شکل زیر، مفهوم طول و عرض و گام تسمه، برای تسمه های HTD، که مناسب برای  استفاده در خودروها هستند، بیشتر آشنا می‌شوید.

اندازه تسمه

به دلیل نقش خاصی که تسمه‌های تایم در همگام‌سازی سرعت چرخش دو شفت(shafts) با اندازه‌های متفاوت ایفا می‌کنند، متغیرهای زیادی وجود دارند که باید هنگام ارزیابی اندازه صحیح تسمه برای برنامه و سیستم مورد نیاز در نظر گرفته شوند.

فاکتورهای کلیدی که باید در نظر گرفته شوند، عبارتند از: عرض کمبلت(Cambelt)، جنس و تعداد دندانه ها یا “‘گام” (رتبه بندی های رایج گام تسمه تایم شامل 3 میلی متر، 5 میلی متر و 8 میلی متر است، اما انتخاب صحیح کاملاً به مشخصات سیستم یا پروژه شما و همچنین الزامات کلی انتقال نیرو و سرعت های مختلف شفت در مکانیزمی که به آن تعبیه شده است، بستگی دارد.)

 سیستمی که تسمه تایم برای کار در آن نصب می‌شود و همینطور مناسب بودن مواد انتخاب شده در ساخت تسمه تایم، تاثیر عمیقی بر اندازه دقیق و پیکربندی بهترین تسمه تایم برای نیازهای شما خواهد داشت.

 به طور مثال، برای تسمه تایم ها از نوع HTD که مناسب برای  استفاده در خودروها هستند، به گام و  عرض تسمه نیاز داریم. در تصویر زیر، طول تسمه 1396 میلی متر  و گام تسمه 8 میلی متر و عرض تسمه 30 میلی متر است. گام دندانه ها می تواند 20،14،8،5،3و2  میلی متر باشد.

مشخصات تسمه تایم

مواد به کار گرفته شده در پوشش روی دندانه ها

 مواد متفاوتی در طراحی و ساخت تسمه تایم در طول سال ها مورد استفاده قرار گرفته اند. تحقیقات به طور مداوم، برای توسعه جایگزین های جدید مستحکم تر کم مصرف تر و دارای صدای کمتر ادامه دارد.

بر این اساس، تسمه تایم ها به انواع لاستیکی، پلی اورتانی و پارچه ای تقسم می‌شوند که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

تسمه تایم لاستیکی: 

این تسمه ها  که به طور گسترده در بسیاری از محیط ها و کاربردها استفاده می شوند، کاملا استاندارد و مرسوم هستند.

بیشتر در  موتورهای احتراق داخلی کمبلت(cambelts)، مانند آنهایی که در اکثر خودروها استفاده می شوند، از این نوع تسمه استفاده می شود. اگر چه امروزه بیشتر به استفاده از انواع مدرن تر آن که از ترکیبات مختلف لاستیکی مقاوم در برابر دما است، تمایل دارند. چرا که طول عمر بهتر و مقاومت بیشتری در برابر انحرافات دارند.

سایر ویژگی هایی که ممکن است در تسمه تایم های لاستیکی با کارایی بالاتر مشاهده شود، شامل ترکیباتی با استحکام بالا برای محافظت در برابر برش دندانه ها و الیاف بهبود دهنده استحکام و کشش است.

تسمه تایم – پلی اورتان(Polyurethane): 

 تسمه تایم های پلی اورتان به عنوان وسیله ای برای انتقال نیرو، راه حلی بسیار کم مصرف و با دوام برای طیف وسیعی از کاربردهای مختلف در بخش ها و صنایع مختلف ارائه می دهند. این نوع تسمه انعطاف پذیری بالاتری نسبت به  تسمه از نوع لاستیک دارد و با توجه به تنظیمات دما و مقاومت بنزین رتبه بندی می شود.

این نوع دارای ظرفیت بارگذاری بالا و مقاومت کششی بالا نیزاست که  در برابر روغن، مواد شیمیایی و سایش مقاوم هستند و تمیز کردن و نگهداری آنها آسان است، به همین دلیل این نوع از تسمه، گزینه ای محبوب برای بسیاری از سیستم های انتقال قدرت هستند.

 تسمه تایم -پارچه (ّFabric):

تسمه تایم های پارچه ای معمولا در سیستم هایی که نیروهای شتاب بسیار بالا نیاز دارند و همچنین برای انتقال گشتاور بالا در سرعت های پایین استفاده می شوند.

در این نوع  معمولا از مواد مختلفی استفاده می کنند که در ترکیب های خاصی استفاده می شوند و می توانند استحکام کششی خارق العاده و مقاومت بالا در برابر پاره شدن، برای استفاده در محیط های شدیدتر ارائه دهند.

ترکیبات پارچه ای با ضریب اصطکاک پایین و مقاوم در برابر دمای بسیار بالا یا پایین به طور فزاینده ای در بازار امروز رایج هستند.

همانطور که اشاره شد، تسمه تایم برای همگام سازی حرکت میل لنگ و میل بادامک در موتور احتراق داخلی استفاده می شود. در طراحی تسمه تایم، معمولا از لاستیک با خاصیت کشسانی بالا استفاده می شود و این قطعه از چهار لایه مختلف تشکیل شده است. که هر کدام از این لایه ها از مواد متفاوتی ساخته شده اند.2

چه موقعی تسمه تایم شروع به تولید صدای آزاردهنده میکند؟

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، تسمه تایم یکی از مهمترین قطعات در موتور خودرو بوده و همواره باید توجه ویژه ای به  طول عمر آن داشت.

به احتمال زیاد، هر راننده وسیله نقلیه ای، در طول رانندگی، صدا هایی از این قطعه به گوشش خورده! ولی دلیل و نوع این صدا ها می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال، هنگامی که کشش درستی میان تسمه تایم و قرقره ها برقرار نباشد، صدایی شبیه به جیغ از موتور خودرو شنیده می شود. هم چنین در صورت فرسایش دندانه ها و نامناسب بودن تسمه تایم خودرو، صدای جیر جیر از موتور به گوش می رسد.

در حالی که با  کاهش میزان روغن موتور یا مشکلات احتمالی دیگر در موتور، ممکن است صدایی مشابه تیک تیک شنیده شود.

 با بررسی تسمه تایم ماشین هنگامی که صداهای بالا از موتور ماشین شنیده شود، توجه به این نکته  که طول عمر این قطعه در هر خودرو متفاوت است، اهمیت بسیاری دارد. زیرا  زمانی که تسمه تایمینگ خودرو ایرادی داشته باشد و به آن توجه کافی نشود. آسیب های جبران ناپذیری در موتور خودرو رخ خواهد داد.

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

یک دیدگاه برای "تسمه تایم چیست و چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟"

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟