به صرفه ترین زمان تعویض تسمه تایم چه موقعی است؟

 • 21 اسفند 1400
 • بدون دیدگاه
به صرفه ترین زمان تعویض تسمه تایم چه موقعی است؟

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

یک ارکستر سمفونیک را در نظر بگیرید، به طور مثال اگر نوازنده پیانو  در زمانبندی نت ها  اشتباه کند کل قطعه اجرایی دچار مشکل می شود. 

در سیستم حرکت خودرو نیز زمانبندی که برای هر قطعه در موتور خودرو در نظر گرفته شده است، در حرکت کلی خودرو به شدت تاثیر گذار است و وظیفه ایجاد زمانبندی صحیح  بین قطعات موتور خودرو به عهده تسمه تایم است. 

با توجه به نقش مهم این قطعه، زمان تعویض تسمه تایم یکی از مهمترین نکاتی است که همواره باید به آن توجه داشت. 

چرا که در صورت  عدم تعویض به موقع این قطعه در زمان تعویض تسمه تایم برای هر خودرو، شما ممکن است شاهد انواع خرابی های مرتبط با این قطعه، از جمله پاره شدن تسمه تایم شوید و موتور خودرو آسیب جبران ناپذیری ببیند.

 در این مقاله در ابتدا تعریفی مختصر از زمان تعویض تسمه تایم  ارائه داده و در نهایت بهترین زمان تعویض تسمه تایم- برای هر خودرو را خواهیم گفت. 

دلیل اهمیت زمان تعویض تسمه تایم

تسمه تایم قطعه ای است که تمامی اجزا در موتور خودرو را  با یک دیگر هماهنگ می کند.

 وظیفه اصلی آن در موتور خودرو حفظ زمانبندی صحیح میان  حرکت میل لنگ و بادامک است که با تصال این دو قطعه به یک دیگر این امر را ممکن می‌سازد.

 در واقع میل لنگ انرژی ناشی از حرکت بالا و پایین پیستون ها را به انرژی دورانی تبدیل می کند که در نهایت موجب حرکت چرخ ها می شود و میل بادامک دریچه های  موتور را باز و بسته می کند تا هوا وگاز به ترتیب وارد وخارج شود. 

قطعه تسمه تایم زمانبندی صحیحی برای  انجام صحیح وظیفه این دو قطعه را با اتصال این دوقطعه به یک دیگر به گونه ای کنترل می کند و در صورتی که دچار مشکل شود، سوپاپ ها و پیستون ها در موتور خودرو به یک دیگر برخورد می کنند.

 این برخورد داخلی می تواند خسارات زیادی به موتور ماشین وارد کند، بنابراین مهم است که زمان تعویض تسمه تایم خودروی خود را دانسته و قبل از پایان طول عمر این قطعه نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کنیم.

زمان استاندارد برای تعویض تسمه تایم خودرو

 حال که متوجه  اهمیت زمان تعویض تسمه تایم در خودرو شدیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که  این قطعه دارای زمان استاندارد مشخصی است. 

چرا که در طول زمان کارکرد در موتور خودرو، دچار فرسایش و پوسیدگی می شود و شاید حتی لازم باشد که زودتر از پایان زمان استاندارد تسمه تایم نیز این قطعه را تعویض کنید. همینطور برای هر خودرو زمان استاندارد تسمه تایم متفاوت است که در جدول زیر به طور کامل به آن اشاره کرده ایم. 

زمان تعویض تسمه تایم هر خودرو چگونه به دست می آید؟

همانطور که ذکر کردیم زمان تعویض تسمه تایم برای هر خودرویی  بسته به نوع خودرو  و نوع موتور آن متفاوت است . اما نکته ای که باید به آن توجه کرد میزان استفاده شما از خودرو و رانندگی صحیح شما است. 

با ذکر مثال، این موضوع را شفاف تر می کنیم. به طور مثال، یک راننده تاکسی به طور میانگین بین 5 تا 8 ساعت  با خودرو کار می کنید و به طور مثال برای خودروی شما زمان تعویض تسمه تایم در 60 هزارکیلومتر  در نظر گرفته شده است. در این صورت شما باید زودتر از موعد گفته شده تسمه تایم خود را تعویض کنید. 

چرا که کارکرد بیشتری نسبت به یک خودروی معمولی با مدلی مشابه به مدل خودروی شما دارید. همینطور عوامل مانند ترافیک که موجب می شود خودرو مدتی در زمان سکون وسپس دوباره به حرکت درآید هم موجب می شود که این قطعه زودتر فرسوده شود.

 

علائم فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم

   از رایج ترین علائم فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدای تیک تیک از زیر کاپوت ماشین هنگام  کارکردن موتور.
 • روشن نشدن موتور
 • در هنگام رانندگی شاهد خاموش شدن ناگهانی و روشن نشدن دوباره موتور خودرو باشیم.
 •  نشت روغن از قسمت جلویی کاپوت جایی که موتور در آن قراردارد .
 •  خودرو هنگام رانندگی در شرایط آب و هوایی نامرطوب دچار پدیده  هیدروپلینینگ(Hydroplaning) شود.
 • بررسی چراغ های موتور ماشین و اطمینان از روشن بودن آن ها

خسارات ناشی از سهل انگاری در زمان تعویض تسمه تایم

 در صورتی که تسمه تایم خودرو در زمان مشخص شده آن تعویض نگردد خساراتی بر جای خواهد گذاشت که شامل :

 • برخورد پیستون با سرسوپاپ همرا با صدای کوبش
 •  آسیب به سرسیلندر و پیستون ها و حتی در مواردی در اثر حرارت بالا و وارد شدن فشار بالا سوراخ شدن پیستون
 • حتی در صورت بی توجه ای منجر به تعویض کل موتور خودری شما می شود.

هزینه تعویض تسمه تایم

 نمود واقعی این  نقل قول که پیشگیری بیشتر از درمان است، دراین بخش معنا می یابد.

هزینه تعویض تسمه تایم بسته به نوع خودرو و موتور خودرو  متفاوت است و همینطور در صورتی که دیر تر از  زمان تعویض تسمه تایم  خودرو، اقدام به تعویض ای قطعه  شود و در طول این مدت  تسمه تایم دچار پارگی یا فرسایش شود، هزینه تخمینی افزایش می یابد.

به خصوص اگر یکی از اجزای دیگر موتور خودرو نیز در این حین آسیب دیده باشد. به همین دلیل تعویض این قطعه در زمان مناسب اهمیت بسیاری دارد.

فرایند تعویض تسمه تایم

فرآیند تعویض بین 3 تا 6 ساعت زمان می برد. هنگامی که تسمه تایم خودرو خود را تعویض می کنید، امکان این که فطعات دیگری در موتور خودرو مانند پمپ آب هم در زمان تعویض تسمه تایم ، نیاز به تعویض داشته باشد وجود دارد. هنگامی که قطعات در جای خود قرار می گیرند. تکنسین یا مکانیکی که به آن مراجعه کرده اید، موتور را روشن می کند و مطمئن می شود که همه چیز هماهنگ است. سپس، شما قادر به حرکت با خودروی  خود هستید. 

مقالات مرتبط
جلوبندی ماشین چیست

جلوبندی ماشین چیست و اجزای آن کدام اند؟

 • 21 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

جلوبندی ماشین چیست؟ خرابی جلوبندی ماشین یکی از شایع ترین مشکلاتی است که برای رانندگان وسایل نقلیه پیش می آید. این بخش از خودرو آنقدر ...

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

علائم خرابی جلوبندی پژو 206

 • 19 مهر 1401
 • بدون دیدگاه

در این ویدئو به صورت کامل، با تعویض جلوبندی پژو 206 آشنا شوید. جلوبندی ماشین چیست؟ علائم خرابی جلوبندی پژو 206 از مهمترین مواردی ...

شما هم می توانید در مورد این مقاله نظر دهید

باز کردن چت
سلام
چگونه میتونم بهتون کمک کنم؟